Kavurucu sıcaklar gitmiş, havanın tatlı esintisi yüzümüze vururken; bu günler tam da sonbahar kış tatili yapmak için kapımızı çalıyor adeta. Hazır, “ Corona da okullar tatil mi? Corona virüsü okulları tatil edecek mi ? diye herkesin merak ettiği konular varken gelin, küçük bir kaçamak yapalım. İşte, sizin için derlediğimiz sonbahar kış tatili yapılabilecek şehirler listemiz…

Nevşehir / Kapadokya

Gizemlerle, efsanelerle dolu bir toprak; Nevşehir… Ülkemizin turizm cenneti şehirlerinden biri olan Nevşehir, Kapadokya bölgesi ile ülkemizi bütün dünyaya tanıtmış; büyüleyici güzellikleri ile gidenlerin uğrak noktası olmuştur. Kapadokya’nın merkezi olan Nevşehir tarihi, Milattan önce 7.000’lere dayanan bir topraktır. Milyonlarca yıllık coğrafi oluşumların eşsiz görüntüsü ile büyüleneceğiniz bu şehire, tam da baharın bu hafif esintili günlerinde gidebilirsiniz. Peki, gittiniz, “ Kapadokya’da neler yapılabilir? “ mi diyorsunuz? Kapadokya’da yapabileceğiniz çeşit çeşit aktivite, görmeniz gereken birçok bölge var. Ürgüp, Göreme, Avanos ve Uçhisar görmeniz gereken bu yerlerin başında geliyor. Yol üstünde göreceğiniz; yeraltı şehirlerini ve vadileri ise ziyaret etmeden yolunuza devam etmeyin. Gezilecek yerler listenize eklediğiniz Kapadokya ile ilgili daha fazla bilgi almak; Kapadokya’da nereye gidilirden, Kapadokya’da ne yenilire kadar, bütün sorularınıza cevap bulmak almak için “Nevşehirin Kalbi Kapadokya İçin Gezi Rehberi” yazımızı inceleyebilirsiniz!

 Eskişehir

Anadolu’nun güzel topraklarından Eskişehir’e götürüyoruz sizi şimdi. Son yılların popüler şehirlerinden biri olan Eskişehir, gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir listeye sahip. Yerel kültüre ve tarihe dair sayısız bilgi edinebileceğiniz bu şehirde; bütçenize uygun şekilde tatil yapma fırsatını değerlendirebilirsiniz. Çocukların gezmeye doyamayacağı Eskişehir Sazova Parkı’na gidebilir, Odunpazarı Bölgesi’nde yürüyebilirsiniz. Eskişehir’de gezilecek yerler bu kadar mı, derseniz uçsuz bucaksız listenin daha başında olduğumuzu söylemeliyiz! Hayvanat Bahçesi, Haller Gençlik Merkezi, Balmumu Heykeller Müzesi diğer görmeniz gereken yerlerin başında. “Eskişehir İçin Gezi Rehberi” yazımızla bu bilgilerin çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz!

Van

Dünyanın bilinen en eski yaşam kentlerinden biri olan Van, sonbahar kış tatillerinde, tatilcilerin vazgeçilmezlerinden biri! Eşsiz doğası, tarihi ve yerel halkıyla sempati kazanmış bu ilimizde unutulmaz anılara imza atabilirsiniz. Zamanında birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Van’da; tarihi eserleri inceleyebilir; Türkiye’nin en büyük gölü ünvanına sahip Van Gölü’nde tekne turuna çıkabilirsiniz. Van’ın simgesi haline gelmiş;  Van kedisini de görmeden gitmeyin! Geniş bir yelpazeye sahip Van mutfağı ile de eşsiz lezzetleri tatmalısınız. Van mutfağının öne çıkan; çiriş pilavını , kurut aşını , otlu peynirini , Kürt köftesini ve dillere destan Helise’yi yemek programlarınıza eklemelisiniz. Doğu’nun incisi Van’ı gezmek için daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa ‘’ Doğu’nun İncisi Van İçin Gezi Rehberi” yazımızı okumalısınız!

Kayak Şehirleri

Sonbahar tatil fırsatlarını kaçırdığınızı düşünüyorsanız, henüz geç kalmadınız. Bambaşka bir tatil deneyimi yaşatacak kayak şehirleri listemiz ile keyifli bir kış tatili geçirebilirsiniz! Gelelim, kış tatilinde kayak yapılabilecek şehirlere…

Bursa/ Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olan Uludağ, dünyada yerleşkesi olan dağlar arasında 1. sırada yer alarak uluslararası standartlarda bir turizm merkezi olma özelliği taşıyor. 2.543 metre yüksekliğe sahip Uludağ Merkezi’ne; şahsi araçlarla, özel servis araçlarıyla ve Bursa otogardan kalkan otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Uludağ Kayak Merkezi’nde Ne Yapılır?

Uludağ Kayak Merkezi , aktivite çeşitliliği ile kış turizminde en geniş yelpazeye sahip merkezlerin başında geliyor. Her yıl çeşitli festivallere ev sahipliği yapan Uludağ’da; konser, parti gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Corona virüs nedeniyle bu tür etkinlikler bu kış yapılamayacak olabilir. Ancak üzülmeyin, çünkü yapabileceğiniz başka birçok faaliyet var. Ne mi? Kayak, snowboard, kite vb. kış sporlarını ister amatör isterseniz profesyonel ekipler ile deneyimleyebilirsiniz. Uludağ’ ın simgesi haline gelen sucuk-ekmek ve sıcak şarabınızı da gün batımının muazzam manzarası eşliğinde yudumlayabilirsiniz.

Kayseri/ Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri’nin simgesi haline gelen Erciyes, kış turizminde öne çıkan kayak merkezlerinin başında geliyor. Türkiye’nin en yüksek 5. dağı olan Erciyes Dağı’nın eteklerine kurulmuş Erciyes Kayak Merkezi, keyifli bir kar tatili deneyiminiz için oldukça doğru bir tercih olabilir. Yüksek noktalarında Kapadokya manzarasını da görebileceğiniz bu merkezde, şimdi neler yapabileceğinizi inceleyelim.

Kayseri/ Erciyes Kayak Merkezi’nde Ne Yapılır? 

Erciyes Kayak Merkezi’nde kayak takımı kiralayabilir; eğlenceli bir deneyime ortak olabilirsiniz. Çocukluk anılarınızda kalmış kızakları da unutmayın! Erciyes’te kızak kiralama seçenekleri de mevcut. Teleferik ile dağın tepesine çıkıp; kızakla inmeniz, Erciyes’te yapılacaklar listesinin başında geliyor. Tabii Uludağ’da yaptığınız sucuk-ekmek keyfini burada da yaşamayı unutmayın!

Kocaeli/ Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul’a en yakın kayak merkezi konumunda olan Kartepe, kışın tadının çıktığı en güzel bölgelerimizden biri. Doğal güzellikleri ile, gidenlerin bir daha tercih sebebi olan Kartepe Kayak Merkezi ’nde kayak pistleri ve çeşitleri diğer merkezlere oranla çok dafa fazladır. Bu nedenle kayak sporları ile yeni ilgilenmeye başladıysanız; zorluk derecelerine göre ayrılmış pistlerde deneme yaparak size en uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Kocaeli/ Kartepe Kayak Merkezi’nde Ne Yapılır?

Kartepe Kayak Merkezi, diğer kayak merkezlerine göre çok daha geniş aktivite listesine sahip. Kartepe’de sadece kayak yapmak haricinde; doğal ve tarihi güzellikleri de gezebilirsiniz. Thököly Anıtı, Aygır Deresi, Maşukiye ve Kuzu Yaylası’da görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Ekstrem sporlar bakımından da zengin bir içeriğe sahip Kartepe’de; doğa yürüyüşü yapabilir, dağ bisikleti sürebilir ve hatta yamaç paraşütü ile atlayabilirsiniz!

Erzurum/ Palandöken Kayak Merkezi

1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edilen Palandöken, Erzuruma yaklaşık 10 dakikalık uzaklıkta yer alan turistik bir ilçedir. Turizm açısından oldukça önemli bir ilimiz olan Erzurum Palandöken, kendine has güzellikleri, tarihi ve turistik yerlerinin yanı sıra birbirinden lezzetli yemekleri ile sizi büyüleyebilir! Yurt dışından da gelen turistlerin kayak merkezi olan Palandöken; özellikle Rusya ve Gürcistan’dan gelen misafirlere ev sahipliği yapıyor.

Erzurum/ Palandöken Kayak Merkezi’nde Ne Yapılır?

Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip Palandöken Kayak Merkezi , kış sporları ve kayağın en önemli destinasyonlarından biridir. Ancak burada bir kayak tatilinden çok daha fazlasını yaşayabilirsiniz. Pek çok tarihi, doğal ve kültürel güzelliğe sahip Palandöken’de, Yakutiye Medresesi’ni, Aziziye Tabyası’nı, Atatürk Müzesi’ni  ve Tortum Şelalesi’ni gezebilirsiniz.

Henty Miller’ın da dediği gibi, “Yolculuğun hedefi gideceğin yer değil, göreceğin yeniliklerdir.”  Tatil rotanızda en güzel yenilikleri görmeniz dileğiyle!

Önceki makaleDoğu’nun İncisi ‘’Van’’ İçin Gezi Rehberi
Sonraki makaleTikTok’ta Akım Önerileri