Yaz geldi. Tatil planları yapılmaya başlandı. Antalya’da; Bodrum’da, Fethiye’de ve Marmaris’te oteller erken rezervasyon döneminde doldu. Eğer ki tatil planınızı yapmaya geç kaldıysanız ve alışılmış yerlerde de kendinize bir oda bulamayacağınız konusunda endişeliyseniz; hiç korkmayın. Çünkü bugün bu içeriğimizde sizlere Türkiye’de saklı kalmış en güzel koyları anlatacağız. Belki de bu tatilde alışılmış tatil yerlerindense keşfedilmemiş bir yere gitmeyi tercih edersiniz. Kim bilir!

Ege’de Az Bilinen Koylar

Kalem Adası

İzmir zaten güzelliğiyle dillere destan bir şehrimiz… Çeşme, Alaçatı, Seferihisar ve Urla gibi yerleri Türkiye’nin dört bir yanından kişiler tarafından biliniyor. Bombasını ve boyozunu tadanlar asla unutamıyor. İzmir’in bilinen bu güzelliklerinin yanı sıra bir de yalnızca ufak bir kitlenin bildiği güzellikleri var. Bunlara bir örnek verecek olursak; Kalem Adası’ndan bahsedebiliriz. Kalem Adası, İzmir’in Dikili ilçesinin Bademli Köyü’ne bağlı keşfedilmemiş bir güzellik… Tek otel bulunan bölgenin denizi o kadar güzel ki… Gidenler burayı da Salda Gölü gibi “Türkiye’nin Maldivleri” diye addediyor.

Kalem Adası’na Nasıl Gidilir?

Kalem Adası’na varmak istiyorsanız; Dikili semtinin Bademli Köyü’nden Denizköy’e doğru gitmelisiniz. Yolda ilerlerken adanın otelinin tabelasını görünce bu tabelanın olduğu yerden içeri girmelisiniz. Sonrasında da eğer Kalem Adası’nda konaklayacaksanız otelin botlarıyla cennet adasına doğru yol alabilirsiniz.

Zeytineli Köyü

Çeşme ve Alaçatı’nın ne kadar güzel olduğunu içeriğimizin bir önceki bölümünde belirtmiştik. Fakat bu yerler çok güzel olsa da oldukça kalabalık da… Eğer ki İzmir’e kafa dinlemek için gidiyorsanız tercih edebileceğiniz bir diğer masal köşe de koylarıyla beğeninizi kazanacak Zeytineli Köyü’dür. Vakti zamanında Kavak Yelleri dizisinin de çekildiği Urla’ya bağlı Zeytineli Köyü; aynı zamanda tüplü dalış yapmak isteyenlerin de sevebileceği bir rotadır.

Zeytineli Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Zeytineli Köyü’ne İzmir Urla’ya vardıktan sonra otobüs ile geçerek hayallerinizin tatilini yaşayabilirsiniz.

Karaburun

Karaburun, yazımızın en başından beri bahsettiğimiz İzmir’in en küçük ilçesidir. Nergis kokan köyleri ve temiz sularıyla büyüleyen koylarıyla giden herkesin hayran kaldığı Karaburun, özellikle butik otellerde kalmayı sevenlere birbirinden güzel seçenekler sunuyor. Aslında yüzölçümü olarak oldukça büyük bir ilçe olan Karaburun’un nüfusunun az olması bu mekanı oldukça sessiz ve sakin bir yer olarak karşımıza çıkarıyor. Karaburun’u Türkiye’nin diğer tatil beldelerinden daha farklı kılan bir diğer özelliği de; bölgedeki bozulma oranının oldukça düşük olmasıdır.

Karaburun’a Nasıl Gidilir?

Karaburun, İzmir şehir merkezine 104 km uzaklığındadır. Şehir merkezinden Karaburun’a gitmek için özel aracınızı tercih edebilirsiniz ya da belediye otobüsleriyle de gidebilirsiniz.

Zeytinlikuyu Plajı

İzmir’in saklı kalan koylarını keşfettikten sonra sıra geldi ülkemizin en güzel şehirlerinden Muğla’nın bilinmeyen serin sularını keşfetmeye… Muğla ilinin Milas ilçesinin Kıyıkışlacık mevkiinde yer alan Zeytinlikuyu Plajı, şehrin yerlileri tarafından en çok tercih edilen plajlardan biri olsa da yerliler dışındaki kişilerin bu tertemiz suları bilmemesi Zeytinlikuyu’yu oldukça sakin bir plaja dönüştürmüştür. Siz de eğer tatilinizde kafa dinlemek istiyorsanız bu plajı gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. Ayrıca çocuğunuz varsa bu plajda suyun metreler boyunca derinleşmediğini de bilmenizi isteriz.

Zeytinlikuyu Plajı’na Nasıl Gidilir?

Milas şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer alan Zeytinlikuyu Plajı’na insanlar genellikle özel araçlarıyla erişmeyi tercih etmektedir.

Bedri Rahmi (Taşkaya)Koyu

Eski adıyla Taşkaya Koyu olan bu eşsiz mekanın isminin Bedri Rahmi Koyu olmasının hikayesi 1974 yılına dayanır. 74 yılında Bedri Rahmi Eyüboğlu, Taşkaya Koyu’na gitmiştir ve buradaki bir kayaya balık resmi çizmiştir. Bu balık resminin görülmesinden sonra koyun ismi Bedri Rahmi Koyu olmuştur. Muğla’nın Fethiye ilçesinin Göcek beldesinde bulunan Bedri Rahmi Koyu; tertemiz ve masmavi sularıyla Türkiye sınırları içerisindeki en büyüleyici koylardan biridir.

Bedri Rahmi Koyu’na Nasıl Gidilir?

Bedri Rahmi Koyu’na gitmek istiyorsanız; Fethiye’ye gidip sonrasında Fethiye-Göcek arasındaki minibüslere binebilirsiniz. Ya da İstanbul’dan kalkan otobüslerle direkt olarak Göcek’e varabilirsiniz. Eğer hava yolu ile gitmek istiyorsanız da Dalaman Havaalanı’na iniş yaparak buradan Göcek’e servisle geçebilirsiniz.

Ege ile ilgili daha çok bilgi sahibi olmak isterseniz “Saklı kalmış 10 Cennet Ege Köşesi” yazımızı da okumanızı öneririz.

Önceki makaleMutlaka İzlemeniz Gereken Modern 5 Fransız Filmi
Sonraki makaleYazın Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler