Sevdiğimiz insanları kaybetmek bir çoğumuz için zor bir olaydır. Onları bir daha görememe ihtimalimizin olması, onlara bir daha sarılamıyor oluşumuz bizim için çok zordur. Peki ya onları öldükten sonra tekrar görüyor olsaydık eğer? Onlarla konuşuyor olup, muhabbet etseydik her şey daha iyi olmaz mıydı? Tüm bu söylenilenler ilk başlarda hayalden ibaret gibi gelse de kulağa, şimdilerde olukça olağan bir durum haline gelmektedir. Metaverse çılgınlığının son noktası olan bu proje ve proje hakkında bilinmeyen detayları sizler için hazırladık. Keyifli okumalar dileriz!

Metaverse Dünyasında Çığır Açacak Bu Proje Nedir?

Son zamanların en çok ses getiren projelerinden biri olan Metaverse, Dijital dünyaya farklı bir boyut kazandırdı. Belki de birçoğumuzun hayatını kolaylaştıran Metaverse çılgınlığı başka bir boyuta evrilmektedir.  Sınırları olmayan Metaverse teknolojisi şimdilerde ise, daha önce hiç denenmemiş çılgın bir projeyle gündeme gelmektedir.

Bu projenin çıkış amacı, insanlar sevdiklerini kaybettiklerinde onlarla tekrar konuşup hasret gidersinler  ve acılarını bir nebze de olsun azaltsınlar diye ortaya çıkmıştır. Projenin mantığına göre; insanlar sevdiklerini kaybetseler bile her an diledikleri her yerde sevdikleriyle artık iletişim kurabilecekler

Arthur_SychovProjenin fikir babası Somnium Space’in kurucusu ve CEO’su olan Arthur Sychov’e, “Bu fikir aklınıza nerden geldi?” diye sorulduğunda, “İnsanların sevdiklerinden daha fala uzak kalmasını istemiyorum” diyerek yanıt vermiştir. Sychov sözlerine, babasını  5 yıl önce kanser teşhisi koyulduğu ve bundan birkaç ay sonra ise vefat ettiğini söyleyerek devam etmiştir. Babasının vefatından sonra, çocukların dedelerini çok fazla özlediklerini dile getiren Sychov, çocukların dedeleriyle sohbet etmeleri için yollar aradığını belirtti.

Böylelikle Somnium Space şirketi çalışmalara acil bir şekilde başlamış oldu. Çalışmalar sonucunda ses ve hareketleri veri haine getirmeyi başaran Somnium Space şirketi, bu veriler  ile vefat eden kişinin avatarını oluşturup elde ettikleri ses ve hareket verileriyle, ölen kişinin Metaverse evreninde birebir sanal kopyasını oluşturmaktadırlar.

Somnium Space’in kurucusu Arthur Sychov, yaptıkları bu girişimin Metaverse dünyasında oldukça ses getireceğini ve yatırım yapmaya değer bir proje olduğunu belirtti.

Şirket ilk olarak kendi çalışanlarının ses ve hareket verilerini kullanarak, sanala avatarlarını oluşturmayı planlamaktadır.  Bu planı gelecek yıl içinde hayata geçirmeyi hedefliyorlar.

Buna ek olarak ölen kişinin ve ailesinin verilerini hiç kimseye reklam amaçlı satmadıklarını belirten Sychov, “adınızı ve kim olduğunuzu bil ek istemiyoruz” diyerek  sözlerine ekleme yaptı.

Proje hakkında birçok soru işareti bulunan proje hakkında, Sychov ve hukuk danışmanlarıyla ilerleyen zamanlarda tüm soruları cevaplayacaklarını belirterek, korkmamamız gerektiğini söylemiştir.

Bakalım ilerleyen zamanlarda proje hakkında hangi gelişmeler olacak.

Önceki makaleRauf Denktaş Kimdir?
Sonraki makaleDünyanın En Renkli Festivali İstanbul’da