Pandeminin tüm dünyada patlak vermesiyle tüm her şey dijitale evrildi. Böylelikle pandemiyle beraber dijital bu denli hız kazanınca ödeme şekilleri de değişmiş oldu. Bu değişim sonucunda ödeme şekilleri tamamen dijital üzerinden yürütülmeye başladı. Dijital ödeme şekilleri yaygınlaşınca ödeme yapılan para birimleri de farklılaşma gösterdi. Bu farklılaşma sonucunda ödeme yapılan paralar artık fiziksel bir para biri olmaktan çıkarak sanal para birimlerine dönüştü. Ortaya Bitcoin, Etherium, Doge coin, Shiba, Terra gibi sanal para birimleri çıkarak kısa sürede değer kazanarak zirveye çıkmışlardır.

Dijital para birimlerinin değer kazanmasıyla beraber coinler ile alabileceğimiz sanal sanat eserleri orya çıkmıştır. Bu sanal sanat eserlerinin ortak noktası tekrar tekrar tasarlanamaz olması ve eşsiz olmasıdır. Tasarımı oldukça keyifli ve kolay olan NFT’ler son dönemlerde oldukça dikkat çekmektedir. Bu denli ilgi gören NFT eserleri hakkında merak edilenleri açıklayacağız. Keyifli okumalar dileriz!

Tüm Merak Edilenleriyle NFT Nedir?

nft_nasil_yapilir_NFT son dönemlerde herkes tarafından konuşulan veya kulak aşinalığının olduğu bir konudur. Herkes tarafından konuşulan NFT kavramının açılımı “Non- Fungible Token”dir. Anlamı ise;  takas edilemeyen ve değiştirilemeyen jetonlar anlamına gelmektedir. Bu açılıma sahip eserler asla kopya ve taklit edilemez. Bu sebepten dolayı da eşsiz ve benzersiz olma özelliğini taşımaktadır.

NFT yapmak başta da belirttiğimiz gibi oldukça kolay ve zahmetsizdir. Birçok NFT satış sitelerinde tatmin edici fiyatlara satabilirsiniz. Bunun için NFT projenizin daha önce tasarlanmamış ve eşsiz bir tasarım olması gerekir. Bu sebepten dolayı da NFT projesi tasarlarken dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Aksi halde tüm NFT projeleri telif haklarıyla korunduğundan dolayı sorunlar çıkarabilir.

Tasarlamış olduğunuz NFT projelerini NFT marketplaca da satışını yapabilirsiniz. NFT projenizin popüler hale gelmesi ve çokça talep edilmesi için iyi bir reklam stratejisi kurmanız germektedir. Bu noktada ise sosyal medya kanallarının gücünden faydalanabilirsiniz.

Adım Adım NFT Nasıl Yapılır? Nasıl Üretilir?

NFT oluşturma sanılanın aksine oldukça hızlı ve zahmetsiz bir işlemdir. Herkes tarafından rahatça kullanılan ve basit ara yüzüne sahip olan Photoshop tarzındaki programda tasarlayabilirsiniz. Nft projenizin tasarım aşaması bittikten sonra güvenilir NFT sitelerinde satışlarını yapabilirsiniz.

NFT projelerinizi tasarlarken aklınızdan çıkarmamanız gereken bir diğer konu ise özgün olmasıdır. Bu sebepten dolayı NFT tasarlarken kesinlikle çok iyi araştırma yapmanız gerekir. Araştırma yaparken NFT marketplacelarda ki eserleri iyice inceleyip hem görsel tasarım bilgisi edinip, hem de eseriniz ile benzer kategoriye sahip NFT çizimlerinizin satış fiyatlarını analiz edebilirsiniz.

NFT Meraklılarına Özel NFT Nasıl Alınır?

nft_

NFT projelerini satın almak oldukça basit bir süreçtir. Bu süreç çoğu zaman dakikalarınızı bile almayacaktır. NFT satın alımına başlamadan önce ilk olarak güvenilir bir şekilde NFT alabileceğiniz NFT pazarı bulmanız gerek. Çünkü tüm NFT pazarları %100 güvenilir olmayabiliyor. Bu sebepten dolayı NFT projesi satın alacağınız NFT sitelerini iyi belirlemek gerekir.

Ardından belirlemiş olduğunuz NFT marketplacedan sanal cüzdan oluşturarak NFT projesi satın alma işlemine başlayabilirsiniz. Satın alma işlemi yaparken sanal cüzdanınızda yeterli Etherium olup ol olmadığını mutlaka kontrol edin. Aksi halde almak istediğiniz NFT projesini alamayabilirsiniz. Eğer yeterli NFT yok ise sanal cüzdanınızda, saniyeler içinde internetten Etherium yükleyebilirsiniz.

Tasarlanmış NFT Projeleri Nasıl Satılır?

nft_nasil_satilir_

NFT projeniz  tasarım programlarında tasarlandıktan sonra, en önemli noktaya geldi sıra. Bu aşamada yine NFT projesi alımında olduğu gibi, güvenilir ve hızlı bir NFT pazarı bulup satım aşamasına geçmektir. Güvendiğiniz  NFT sitesine öncelikli olarak tasarımınızı yükleyerek projenizin NFT’ ye dönüştürmeniz tasarımınızı NFT ‘ ye dönüştürdükten sonra NFT sitelerine yüklemeye yapabilirsiniz. Yükleme yaparken birincil olarak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta dikkat çekici başlık ve açıklama yapmanız. İlk görüşte potansiyel NFT alıcısının dikkatini çeken başlık ve açıklamalar, NFT projenizin satın alınma ihtimalini yükseltecektir.

 

 

 

Önceki makaleBitcoin’in Kapıların Aralamaya Hazır Olun!
Sonraki makaleMayıs Ayında Yayınlanacak Netflix Yapımlarını Açıklıyoruz