125’inci yaşında Agatha Christie’yi analım

Ünlü yazar 125 yaşında
İstanbul’da ‘Kara Hafta’!

Sanırım onunla tanıştığımda en fazla 12 yaşındaydım. Devam eden yıllarda (galiba 17 yaşıma kadar) kendisiyle baya eğlenceli ve heyecanlı zaman geçirdiğimi hatırlıyorum. Ünlü polisiye yazarı Agatha Christie’den bahsediyorum… Ama sonra başka bir yazarla yer değiştirdi ve benim için sahneyi Jean-Christophe Grange aldı. Ve bir, iki yıl içinde ‘polisiye roman’ defterim genel olarak kapandı. Tabii Agatha’yla ilişkim kopmadı, sahaf dükkanlarından eski kitaplarını toplamaya başladım. Şimdi kitaplığımda sararmış, yıpranmış, yazılmış, hatta yer yer yırtılmış halleriyle beklemedeler… İşte böyle; kimisi için çocukluk yıllarının kimisi için ise çok daha fazlasının ünlü polisiye yazarı Agatha Christie’nin bu yıl 125’inci yaşı kutlanıyor. Ünlü yazar Türkiye’de de, İstanbul’da düzenlenecek ‘Kara Hafta’ etkinliğiyle anılacak. Yazarın İstanbul’a geldiğinde konakladığı Pera Palace Hotel Jumeirah, Agatha Christie’nin anısına 22-24 Ekim tarihleri arasında Türkiye’de ilk kez düzenlenecek Kara Hafta İstanbul etkinliğine ev sahipliği yapacak. 1890 yılında dünyaya gelen ünlü yazar, 12 Ocak 1976’da hayata veda etti.

ETKİNLİĞE KİMLER KATILIYOR?

Sürpriz etkinliklerin de yer alacağı Kara Hafta İstanbul’un düzenleme kurulunda Doğan Hızlan, Ahmet Ümit, Metin Celal, Adnan Özer ve Pınar Kartal Timer gibi edebiyat dünyasının ünlü isimler yer alıyor. Etkinliğe Agatha Christie’nin torunu, usta yazarın yayın haklarını da elinde bulunduran Matthew Prichard, Türkiye’den Ahmet Ümit ve Celil Öker katılıyor. Etkinlik kapsamında, Bir Numaralı Kadınlar Dedektiflik Bürosu serisiyle tanınan İngiliz yazar Alexander McCall Smith, Sherlock ve Dracula eserlerinin yanı sıra Neil Gaiman’ın Sandman adlı çizgi roman serisinin de editörlüğünü yapan ABD’li yazar Leslie Klinger, İstanbul doğumlu Yunan polisiye yazarı Petros Markaris, İtalyan yazar Roberto Costantini ile Goncourt ödüllü Fransız yazar Jean Christophe-Rufin de Türkiye’de edebiyatseverlerle buluşacak.

POLİSİYE ROMANLAR SERGİLENECEK

‘Kara Hafta İstanbul’ boyunca cam fanuslar içerisinde polisiye romanlar sergilenecek, yazarlar kitaplarını imzalayacak. #blackweekturkey etiketiyle sosyal medyada da paylaşımların yapılacağı etkinlik, 22 Ekim Perşembe akşamı saat 19.00’da Pera Palace Hotel Jumeirah’ta düzenlenecek resepsiyonla başlayacak. 23 Ekim Cuma günü 10.00-12.00 arasında yapılacak Agatha Christie konferansının ardından 14.00-16.00 arasında Dedektif ve Gerilim Roman Ajandası başlığıyla Erol Üyepazarcı Türk polisiye edebiyatının 125 yılını değerlendirecek. 24 Ekim Cumartesi 10.00-16.00 arasında “Polisiye Romanlarda İstanbul’un Yeri” başlıklı konferanstan sonra saat 19.00’da yapılacak film gösterimiyle festival sona erecek.

DEDEKTİF POIROT ÇÖZER MİYDİ?

Peki Agatha Christie’yi Pera Palace’la özdeşleştiren o hikaye neydi. Ünlü yazarın otelde kaldığı, hatta bir kitabını orada şekillendirdiği yıllardır bilinir. Ancak bunun altında da Agatha Christie romanlarını aratmayacak sırlarla dolu bir hikaye yatıyor. Tabii bunun da bir çoğu iddia. Dedektif Poirot gerçek olsaydı bu sırrı çözebilir miydi bilinmez ama buyurun aşırı gizemli o hikayede bir tur atalım…

11 GÜN ORTADAN KAYBOLDU

1926-1932 yılları arasında İstanbul’a defalarca gelen ve her geldiğinde Pera Palas’ta kalan Agatha Christie, otelin sahibi olan Misbah Muhayyeş’in misafiri olarak Yeniköy’deki yalısında da kalmıştı. ‘Orient Expres’te Cinayet’ adlı romanını da yine Pera Palace’ta yazdı. Agatha Christie 1926’da Londra’dayken 11 gün ortadan kaybolmuş, ve bu yok oluşunun sırrının bir anahtarda saklı olduğunu yazmıştı. İşin ilginç tarafı işten bundan sonra başlıyor.

411 NUMARA’NIN SIRRI

Agatha Christie’nin ölümünden sonra, onun ruhunu çağırdığını söyleyen Medyum Tamara Land, 7 Mart 1979’da Pera Palace’ın 411 numaralı odasında bir anahtar bulur. Bu anahtar otel sahibinin Yeniköy’deki Afif Paşa Yalısı’nın gizli bir odasını açtığı söylenir. Ve bu gizli odada bulunan defterde, Agatha Christie’nin 11 gün boyunca kayıp olduğu günlerde neler yaptığı tüm ayrıntılarıyla anlatılıyordur. Tamara’ya göre Agatha, İstanbul’a gelip Pera Palas’ın 411 nolu odasında sır dolu 11 gün geçirmiştir. Bu sırları öğrenmek isteyen Warner Bros şirketi, Amerika’nın ünlü medyumu Tamara Land’a gider. Land’ın iddiasına göre Agatha’nın ruhu, otelin 411 nolu odasında bir anahtar olduğunu söyler ve tekrar ortadan kaybolur. Medyum Tamara’nın yaptığı ikinci bir ruh çağırma seansında Agatha’nın ruhu, “Anahtarın, otelin o günkü sahibinin (Misbah Muhayyeş) yalısında gizli bir odayı açtığını ve bu odadaki hatıra defterinde kaybolduğu 11 günün tüm ayrıntılarının yazılı olduğunu” söyler…

ANAHTAR ARTIK BANKADA

New York Times gazetesi, bu konuda yazılacak olan hikayenin yayın hakkı için 75 bin dolar teklif etmişti. Şirket 1979’da İstanbul’a gelerek 411 nolu anahtarı gerçekten de buldu. Anahtarı satın almak isteyen şirket yetkilileri otelin o dönemki sahibinin istediği 2 milyon doları ödemeyince gizemli anahtar olayı da ortada kaldı. Pera Palas’taki anahtar bulunmuştu, fakat bu anahtarın açacağı kilide ait Afif Paşa Yalısı’ndaki gizemli oda ve sırlı defter bulunamadı. Anahtarın şu an bir bankanın kasasında saklandığı biliniyor. Agatha Christie’nin Pera Palace’ta kaldığı oda ise, o dönemki hali hiç değiştirilmeden muhafaza edilmeye devam ediyor.

Yazar: Nuriye Doğu

Önceki makaleOruç, Beslenme ve Spor !
Sonraki makaleStresle Başetme
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here