Her milletin yaşamış olduğu kahramanlıklar ve mensup olduğu inanışa ait önemli günleri mevcuttur. Bu konuda Türk ulusu oldukça zengin kahramanlıklara imza atmıştır. Bu sebepten dolayı da Türkiye’de birçok önemli gün ve hafta vardır. Bu önemli gün ve haftaların başında 2023 Mayıs ayı oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Birçok milli ve dini günlere ev sahipliği yapan mayıs ayında, milli ve dini bayram vardır. Bizde sizler ve markanız için mayıs ayının önemli gün ve haftalarını derledik. Hepinize iyi haftalar ve keyifli okumalar dileriz!

2023 Mayıs Ayının Önemli Günleri

1 Mayıs – İşçi Bayramı Emek Ve Dayanışma Günü

1_mayis_isci_bayami_Mayıs önemli gün açısından oldukça zengindir. Bu zenginliğin başında ise İşçi ve Dayanışma Bayramı gelmektedir. İşçinin emeğinin ve dayanışmasının kutlandığı bugünde, işçiler bir araya gelerek haklarını ve birlik olarak kutlarlar. Tüm dünya çapında kutlanılan 1 Mayıs, zorlu bir şekilde elde edilen hak ve hürriyetlerin her sene anılarak kutlanılmasını sağlar. Ayrıca her 1 Mayıs da hak ve hürriyetlerini elde etmek için, vefat eden kadın işçiler için anma törenleri düzenlenmektedir. Sizde işçilerinizin yanında olduğunuzu, işçilerin hak ve hürriyetlerini önemsediğinizi hissettirmek amacıyla 1 Mayıs İşçi Bayramı Emek Ve Dayanışma Gününü mutlaka es geçmeden kutlamalısınız.

Mayısın İlk Haftası   –  Bilişim Haftası

Mayıs ayı içindeki önemli günlerden olan Bilişim haftası oldukça önemli bir gündür. Günümüzde ülkelerin gelişmişlik ve refah seviyelerinin bilişim ile paralel olduğunu düşünürsek, oldukça önem verilmesi gereken bir konudur. Mayısın ilk haftası olan Bilişim haftasında, sektörün öncü firmaları bir araya gelerek bilişim sektöründeki yenilikleri ele alırlar. Bilişim sektöründeki yeni trendleri gündeme getirirler. Böylelikle bilişim sektöründeki tüm gelişmelerden haberdar olmuş oluruz. Eğer bilişim sektöründe öncü bir firmaysanız veya bilişim ile alakalı işler yapıyorsanız mutlaka bugünü es geçmemelisiniz.

3- Mayıs – Dünya Basın Özgürlüğü Günü

dünya_basin_özgürlügü_günü_Dünya Basın Özgürlüğü Günü 2022 önemli günlerinden birisidir. Dünyada fazlasıyla önem taşıyan basın özgürlüğü, bazı ülkelerde oldukça kısıtlı ve sansürlüdür. Bu duruma karşı ses çıkarıp bir olabilmek adına, mayıs ayının üçünde Dünya Basın Özgürlüğü günü kutlanmaktadır. Oldukça önemli olan bugünde, tüm gazeteciler ve basın sektöründeki önemli isimler bir araya gelerek, basın özgürlüğünü ve basının sansürlenmemesini savunmaktadırlar. Eğer sizde bir gazete firması veya basın sektöründe bir kuruluşsanız, mutlaka es geçmemeniz gereken günlerin başında gelmektedir.

8 Mayıs – Anneler Günü

8_mayis_anneler_günüÖnemli günler takviminde yer alan en özel günlerden birisi olan 8 Mart Anneler günü, tüm dünyada evrensel olarak kutlanmaktadır. Sadece bir gün değil her gün önemsediğimiz annelerimizi, sembolik olarak da önemsediğimizi göstermek amacıyla kutlanması gereken önemli bir gündür. Mayısın 8’ine denk gelen bu önemli günde tüm markalar indirim kampanyaları, hediyeler, çekilişler tanımlayarak Anneler gününe dikkat çekmektedir. Sizde e-ticaret  veya turizm firması gibi bir firmaysanız şayet mutlaka kutlamanız gereken günlerdendir. Hem bu şekilde marka bilinirliğinizi arttırarak, öte yandan da satışlarınızı arttırabilirsiniz.

10 Mayıs – Psikologlar Günü

dünya_psikologlar_günü_

Önemli günler listesinde yer alan Psikologlar günü mayıs ayının 10’unda kutlanmaktadır. Psikolog ve psikiyatristler açısından oldukça önem taşıyan bugün, tüm dünyada kutlanmaktadır. Bugüne özel paneller düzenlenerek, psikolog ve psikiyatristlerin meslekte yaşadıkları sorunlara çözüm aranmaktadır. Eğer sizde bir psikiyatrist kliniği veya hastane yönetiyorsanız eğer, Bu günü kutlayarak bünyenizde çalışan psikolog ve psikiyatristlere vermiş olduğunuz değeri, desteği hissettirmiş olursunuz.

10 -16 Mayıs  – Dünya Engelliler Günü

Dünya_engelliler_günü_Mayıs önemli günler 2022 takvimi açısından oldukça öneli olan dünya engelliler gününde, amaç engelli insanların yaşamış olduğu psikolojik ve fiziksel zorluklara dikkat çekmektir. 5 gün boyunca süren dünya engelliler gününde, tüm markalar bu önemli güne dikkat çekip farkındalık yaratmak için, çeşitli paylaşımlar ve ayrıcalıklar yapmaktadır. Sizde toplumumuzda var olan engelli vatandaşlarımızın yanlarında olduğunu hissettirmek ve haklarına sahip çıktığınızı göstermek adına mutlaka dikkat etmeniz gereken günlerdendir.

2023 Mayıs Ayında Başka Hangi Önemli Günler Vardır?

12  Mayıs  – Dünya Hemşireler Günü

12-18 Mayıs  –  Dünya Hemşireler Haftası

13 Mayıs  – Dünya Peyzaj Mimarları Günü

14 Mayıs  – Dünya Eczacılık Günü, Dünya Çiftçiler Günü

18-24 Mayıs  – Müzeler Haftası

19 Mayıs  – Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı

18- 25 Mayıs  – Gençlik Haftası

19 Mayıs – İstanbul’un Fethi

Önceki İçerik2023 Bitcoin’in Kapılarını Aralamaya Hazır Olun!
Sonraki İçerik2023 Yılındaki Teknolojik Gelişmeleri Sizler İçin Açıklıyoruz
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.