Yaz geldi, hatta geçiyor bile… Birçoğumuz ilk tatillerine gitti. Bir diğer kısmımız ise tatile çıkacağı o günü sabırsızlıkla bekliyor. Hepimiz gün boyu suyun ve güneşin keyfini çıkarıp yıl içinde çok da ilgilenemediğimiz hobilerimizin peşine düşmeyi arzu ediyoruz. Okumak; daha çok uyumak ve izledikçe izlemek istiyoruz. Bir de tatilimiz sırasında bronzlaşan tenimizle birlikte girdiğimiz her ortamda ışıltımızla büyülemenin hayalini kuruyoruz tabii… Bugünkü yazımızda sizlere kusursuz yaz makyajı için yararlanabileceğiniz tüyolar vereceğiz. Hepinize ışıltınız kadar parlak bir yaz dileriz.

Yaz Makyajı Tüyoları

 • Yaz makyajlarının da en önemli adımlarından biri aynı kış makyajlarında olduğu gibi yüzü nemlendirmektir. Siz de bu farkındalıkla makyajınıza yüzünüzü su bazlı bir nemlendiriciyle nemlendirerek başlamalısınız.
 • Yazın yapılan makyajlarda cildin zemininin sıcak havalardan dolayı terli görünmesi olasıdır. Bu nedenle makyajın önemli adımlarından yüze baz uygulama işlemi de mutlaka atlanmamalıdır. Hatta matlaştırıcı özellikte bir baz kullanmanız yüzünüzün terli ve yağlı görünme olasılığını azaltacaktır.
 • Kusursuz bir yaz makyajı yapmak için yoğun kıvamlı fondötenleri ve pudraları unutmalısınız. Çünkü yazın bu ürün çeşitleri güneşin yakıcı ışınları da göz önüne alındığında cildimizde hiç de hoş durmaz. Sürekli akarlar. Yaz aylarında fondötendense bb creamler ya da renkli nemlendiriciler kullanılmalıdır.
 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da; eğer tatile gidildiyse dönüşte cilt renginin koyulaşacağıdır. Bu nedenle yaz mevsiminde tatil dönüşü yeni renkli nemlendirici ya da bb cream almaya dikkat edilmelidir;

  Yaz Makyaj Malzemeleri
 • Yazın mutlaka bronzerların büyüleyici etkilerinden yararlanılmalıdır. Çünkü bronzerlar hem yüzümüzü boyutlandırmamızı sağlar hem de bize kattıkları bronz görünümle yaz imajımıza yeni bir soluk getirir.
 • Yaz makyajının vazgeçilmez ürünlerinden biri de şüphesiz highlighterlardır. Çünkü güneşin yüzümüze vurduğu yerlerin ışıl ışıl parlaması bizlere kendimizi çok iyi hissettirmektedir. Siz de bu yaz makyajlarınızda highlighterları eksik etmeyin. Özellikle sürdüğünüz ruj renklerine göre pembe renkli, bronz renkli ya da turuncu renkli highlighterlardan mutlaka birer tane edinin.
 • Kirpiklerimiz söz konusu olduğunda hepimiz sınırları biraz zorlamak istiyoruz değil mi? Ok gibi kirpiklerle bakışlarımız baş döndürsün istesek de yaz mevsiminde maskaraların aktığı da bilinen bir gerçek. Fakat endişelenmeyin. Çünkü yazın suya dayanıklı maskaralar da kullanabilirsiniz. Böylelikle gittiğiniz beach partilerde bile büyüleyici kirpiklerinizle göz doldurabilirsiniz.
 • Siz de eyelinerdan asla vazgeçemeyenlerdenseniz ve yazın eyelinerınızın akma olasılığı sizi çok endişelendiriyorsa korkmayın. Çünkü kozmetik markaların laboratuvarlarında çalışan kişiler tabii ki suya dayanıklı eyelinerı da buldu. Yani artık yaz sıcaklarına rağmen dikkat çeken gözlerle büyüleyebileceğiz.
 • Yazın bronzerları yüzünüzü boyutlandırmak için kullanabileceğiniz gibi yanaklarınıza allık gibi de sürebilirsiniz. Fakat bize sorarsanız, yalnızca bronzerla yetinerek rengarenk allıkların görünümümüze katacağı fresh esintiden de vazgeçmemeliyiz. Yaz makyajlarımızda neon renklerdeki ya da canlı tonlardaki allıklardan mutlaka kullanmalıyız. Unutmayın; “Allık demek; sağlık demek.”
 • Son olarak makyajımızın en önemli tamamlayıcılarından ruja gelecek olursak; içeriğimizin başından beri belirttiğimiz gibi yaz demek canlılık demek; özgürlük demek. Bu noktadan hareketle yazın ruj seçimlerinizde dilediğiniz kadar özgür olabilirsiniz. İstediğiniz canlı renkleri seçebilirsiniz. Minik bir öneride bulunacak olursak yaz makyajlarınızda mat rujlardansa nemli rujları tercih etmek fresh görünümünüzü daha çok destekleyecektir.
  Yaz Makyajı

Fondötensiz Yaz Makyajı

Belirttiğimiz gibi yazın fondöten unutulması gereken ilk makyaj malzemesidir. Bu nedenle siz de yaz makyajınızda hiç fondöten kullanmak istemeyebilirsiniz. Eğer öyleyse şimdi sizlere nasıl fondötensiz yaz makyajı yapılacağını anlatacağız.

 • Fondötensiz yaz makyajı için ilk ihtiyacınız su bazlı ve kalitesinden emin olduğunuz bir nemlendiricidir. Çünkü bu nemlendiriciyle temizlenmiş, peeling yapılmış ve toniklenmiş yüzümüzü nemlendirerek fondötensiz makyaja başlayacağız.
 • Nemlendirilmiş cildimize sıradaki adımda cildimiz için yeteri kadar SPF içerdiğinden emin olduğumuz bir güneş kremi süreceğiz. Böylelikle onu güneşin yakıcı ışınlarının olası zararlarından koruyacağız.
 • Sıradaki adımda ise kadınların vazgeçilmez makyaj malzemesi concealerları yani kapatıcıları kullanacağız. Gözaltlarımıza ve cildimizde minik lekelerin olduğu yerlere az miktarda concealer sürerek makyajımızın sondan bir önceki adımını tamamlayacağız.
 • Son olarak makyaj yapmayı bitirdiğimiz yüzümüze sabitleme spreyi sıkarak fondötensiz makyajımızı sonlandıracağız.
  Yaz Makyajı Ruj Renkleri

Yaz sıcaklarıyla ve makyajla ilgili çok merak edilen bir diğer soruya daha değinerek yazımızı sonlandıralım

Makyaj Malzemeleri Sıcakta Bozulur mu?

Makyaj malzeme sahiplerinin sürekli olarak sordukları sorulardan biri de; malzemelerin sıcak havaya maruz kaldıklarında bozulup bozulmadığıdır. Bu soruyu yapılan araştırmalar ışığında cevaplayacak olursak; makyaj malzemeleri ufak istisnalar haricinde sıcaktan dolayı bozulmamaktadır. Onların bozulmasını sağlayan esas nokta son kullanma tarihlerinin geçmesi ya da ağızlarının açık unutulmasıdır.

Kusursuz bir makyaj için yapmanız gerekenler bu kadar… Eğer bütün malzemeler suya dayanıklı, yaptığım makyajı nasıl temizleyeceğim diyorsanız da sorunuzun cevabı “Doğru Makyaj Temizleme İçin 8 Hayati Öneri” yazımızda. Hepinize yaptığınız doğru makyajlarla göz kamaştırdığınız bir yaz diliyoruz.

Önceki İçerikSağlıklı 3 Atıştırmalık Önerisi
Sonraki İçerikOkunması Gereken Toplumcu Gerçekçi Romanlar
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.