Açık Hava Egzersizleri

Egzersiz yapmanın insan sağlığı için önemini her fırsatta vurguluyoruz. Hatta günlük programlarına özellikle de sabah erken saatlerde kahvaltı öncesinde bir takım vücudu fazla yormayacak egzersizler dahil etmenin ve bunu alışkanlık haline getirmenin ömür boyunca bir çok hastalıklardan kurtulmayı ve her daim zinde kalmayı sağldığını belirtmiştik. Egzersizler uygun bulduğunuz her ortamda gerçekleştirebileceğiniz spor aktiviteleridir. Daha çok evde yapılması tercih edilse de aslında en sağlıklı egzersizler açık havada yapılmaktadır. Ayrıca açık havada egzersiz yapmak çok daha eğlencelidir. Ormanlık alanlarda, deniz kenarlarında, parklarda vs.. doğa ile iç içe olmayı gerektirdiğinden temiz havanın da vermiş olduğu rahatlama ile açık havada egzersiz yapmak çok daha faydalıdır.

Açık Havada Yapılan Egzersizler Nelerdir ?

Açık havada daha çok yürüyüş ve koşu yapılmaktadır. Bunlardan başka yine açma germe hareketleri, grup halinde yapılan spor aktiviteleri (voleybol, basketbol, futbol gibi..) yapılabilmektedir.

Açık havada egzersiz yapılacaksa, güneşin kendini fazlasıyla hissettirdiği saatler değil de daha çok 10:00 ila 17:00 dışındaki vakitler tercih edilmelidir. Aksi takdirde kişide aşırı terleme, güneşin zararlı ışınları, sıvı kaybı, performans düşüklüğü hatta bir takım kalp ve tansiyon problemlerini de beraberinde getirecektir.

Ayrıca, yine açık havada yapılan egzersizlere başlamadan önce ve aralarda verilen molalarda su içmek ihmal edilmemeli, spor yaparken de terleme esnasında teri emen ve bol hatta son teknoloji ürünlerinden serinlik hissi veren eşofmanlar tercih edilmelidir.

Tabii ki açık havada egzersiz yapmak sadece yaz aylarına mahsus değildir. Spor düşkünleri veya bu işi profesyonel olarak yapanlar yaz kış demeden açık havada egzersizlerini ihmal etmezler. Ancak kış aylarında yapılan egzersizlerde daha fazla kalori harcanacağından beslenmeye de çok fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıcıa kış aylarında açık havada yapılan egzersizler daha iyi nefes almayı ve kış depresyonundan da korunmayı sağlamaktadır.

Açık havada egzersiz yapmanın çok eğlenceli olduğunu belirttik, ancak herşeyi dozunda yaşamaktır esas olan. Bu eğlenceye kapılıp vücudu fazla yoran egzersizler yapmanın yarar değil zarar getireceğini de unutmamak gerekir.

 

Önceki makaleReflü Tedavisi ve Önerileri
Sonraki makaleGöbek İncelten Besinler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here