Bazen finansal dengeyi yakalamak için belli bir disiplin gerekebilir. Harcama alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmeniz, gereksiz harcamalarınızı kısmanız için 8 önerimizle sizlerleyiz.

1. Kahve

Kahveyi listenin en başında görmek sizi şaşırtmış olabilir ama evet kahve! Her sabah işe giderken hipster kahve dükkanlarından bir bardak orta boy kahve satın almak günde 10 TL civarında bir harcama alışkanlığına denk geliyor. Bunun yerine bir french press ve sevdiğiniz bir termos ile kahvenizi evde hazırlayıp işe/okula giderken yanınızda götürebilirsiniz.

2. Fitness Üyeliği

Çok yüksek rakamların seyrettiği bir piyasa olan fitness piyasası, her sezon başı yıllık üye olup en fazla 3 kere giden üyelerle büyüyor. Profesyonel anlamda sportif desteğe ihtiyacınız varsa ve düzenli olarak kullanıyorsanız diyecek söz yok ancak halihazırda fahiş fiyatlarla gelen üyelik paketlerine kanıp bir senede en fazla 7 kere gidenlerdenseniz size söyleyeceklerimiz var.

Youtube’da ücretsiz bir şekilde abone olabileceğiniz egzersiz kanalları ya da ücretsiz veya çok küçük rakamlarla satın alıp telefonunuza yükleyebileceğiniz egzersiz uygulamaları olduğunu biliyor muydunuz? Lütfen önce evde deneyiniz.

3. İş Sonrası Akşam Yemekleri

Hiç yoktan günlük 10-15 TL bütçeye ihtiyaç duyan bir başka uygulama… Kimse ev yemeği yemek için fazla meşgul olamaz. Bir sonraki günün yemeklerini bir gün önce evde hazırlayarak, akşam yemeğini daha ucuza, daha hijyenik ve sağlıklı bir şekilde hazırlayabileceğinizi ilk kez bizden duyuyor olamazsınız.

4. Gecikme Bedelleri

Her faturanın bir son ödeme tarihi vardır. Son ödeme tarihlerini geçirdiğiniz her an ceza yiyorsunuz. Fatura ödemek kendi başına hoş değilken, bu durumu ceza payıyla çekilmez hale getirmek ruhumuz ve bütçemiz için yıpratıcı olabilir.

5. Marka Ev Eşyaları

Biliyoruz çok güzeller, evin havasını hemen değiştiriyorlar. Ancak eviniz için satın almak üzere olduğunuz o pahalı marka ürünün gerçek anlamda muadilleri var. Her seferinde marka olmak zorunda değil.

6. Eğlence Akşamları

Kaç gece bir maaşınızı masada bırakıp çıkmadınız ki o kapılardan… Elbette eğlenceli akşamlar, kaçamaklar insani haklarınız arasında, ancak dozu aşmamak, alışkanlık halinde tüm yatırımınızı eğlence sektörüne yatırmamak sizi ve geleceğinizi iyi yönde etkileyebilir.

7. Moda Trendler

Dolaplarımız hep yepyeni gözüksün, tazelensin bizi de yenilesin isteriz. O yeni trendler hep aklımızı çeler. Psikolojik olarak beynimizin ödül mekanizmasını çalıştırır, mutlu eder, zevk verir. İşte o an aklınız geçmiş senelerde trend diye aldığınız ve birkaç kullanımdan sonra modası geçen kıyafetlere gitsin. Değer miydi?

8. Ulaşım

Taksi ve özel araba kullanmak konfor unsurları arasına girdiği kadar toplu ulaşım da bütçe tasarrufuna girmekte. Yağmurlu bir günde trafikte bekleyen taksiye ödemeniz gereken para yerine bir şemsiye alıp hayatınıza devam etmek o an aklınıza gelecek en parlak fikir olabilir.

Önceki İçerik21 Pembe Dekoratif Fikir
Sonraki İçerikHaftanın 5 Gününe Özel 5 Kıyafet Önerisi
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz