2023 Adli tatil ne zaman olduğu sorusunu merak ediyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Adli tatilin ne zamana denk geldiğini bilmek, kendi planlarınızın yanı sıra beklemede olan yasal meseleleriniz üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabilir.

Neyse ki, tatilin ne zaman sona erdiğini ve çeşitli hukuki konular için ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olacak çok sayıda bilgi mevcuttur. Tatilin ne zaman başlayıp bittiği, bu süre zarfında ne tür davaların görüldüğü hakkında bilgi arıyorsanız, bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Adli Tatil Nedir?

adli-tatilAdli Tatil, mahkemelerin olağan işlerini askıya almalarına ve kapalı kalmalarına izin verilen bir zaman dilimidir. Bu, personele ve mahkeme personeline yoğun bir dönemin ardından mola verme ve gelecek davalara hazırlanma fırsatı verir. Bu süre zarfında hiçbir duruşma planlanmaz ve yeni başvuru yapılmasına izin verilmez.

Adli Tatil Ne Zaman Başlıyor?

Ülkemizde adli tatil tarihleri Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) ile belirlenmektedir. Adli tatil, 20 Temmuz- 31 Ağustos arasında gerçekleşir ve bu süre zarfında hukuki süreler durur, duruşmalar görülmez. Ancak, acele işler bu kuralın dışındadır ve acil işlerin görüşülebileceği belirli bir süre vardır. Adli tatilin sona erdiği tarih, hukuki sürelerin ne zaman başlayıp biteceği açısından önemlidir. Adli tatilin bitiş tarihi 31 Ağustos’tur ve 1 Eylül’de adli yıl başlar.

Adli Tatil Ne Zaman Bitiyor?

adli-tatil-ne-zaman-bitiyorAdli tatil 2023 yılı için 31 Ağustos 2023’te sona erecek. Yani 31 Ağustos Perşembe günü adli tatil bittiğinde, hukuki sürelerdeki ve adli işlerdeki adli tatil hükümleri uygulaması da bitmiş olacaktır. Buna göre süreler yeniden saymaya başlayacak.

Adli Tatilde Görülen Davalar

Adli tatil süresince, duruşmalar ve mahkemeler genellikle yapılmaz. Ancak, bazı acil durumlarda görülen davalar, adli tatil süresince de görülebilir. Acil durumlar, kişilerin hayatını ve malvarlığını doğrudan etkileyen durumlar veya zaman aşımına uğrayacak hakların korunması gibi durumlar olabilir. Örneğin, haciz, delil tespiti, adli kontrol tedbirleri, çocukların korunması, nafaka, soybağı, velayet, vesayet gibi acil durumlarda görülen davalar, adli tatil süresince de yapılabilir.

Ancak, adli tatil süresince yapılan davalar, acil durumlar haricinde kısıtlıdır ve daha çok yazılı beyanların alınması, delillerin toplanması gibi işlemler için kullanılır. Ayrıca, adli tatil süresince yapılan işlemler, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun ilgili maddelerine uygun olmalıdır. Bu nedenle, adli tatil sürecinde davanız varsa, avukatınızla iletişime geçerek konu hakkında detaylı bilgi almanız gerekir.

Adli Tatilde Görülecek İşler

Adli tatil süresince mahkemeler, kural olarak kapalıdır ve duruşma yapılmaz. Ancak, adli tatil sürecinde belirli işlemler yapılabilir. Dava, karşı dava, istinaf ve temyiz dilekçeleri ile cevap dilekçeleri tebliğ edilebilir. Ayrıca, dava dosyasının yenilenmesi talebi yapılabilir ve her türlü ilam verilebilir. Her türlü dilekçe alınabilir ve her türlü tebligat yapılabilir. Dosya başka bir mahkemeye gönderilebilir.

Bu kurallar hem ilk derece mahkemeleri hem de istinaf mahkemesi ve Yargıtay için geçerlidir. Dolayısıyla, istinaf süresi de adli tatilde duracaktır. Savcılıklar ise adli tatil sürecinde çalışmalarına devam ederler.

Adli Tatilde Boşanma Davası Görülür Mu?

Adli tatil döneminde, genel olarak boşanma davaları görülmüyor gibi gözükse de bazı iş ve süreler boşanma davaları kapsamında adli tatile tabi olmaz. Adli tatil döneminde boşanma davalarıyla ilgili birtakım işlemler yapılabilir. Bu işlemler şu şekildedir:

 • Boşanma davası açma,
 • Karşı dava açma,
 • İstinaf başvurusu yapma,
 • Temyiz başvurusu yapma,
 • Cevap dilekçesi sunma,
 • Dosya yenileme işlemi yapma,
 • İlam verme,
 • Tebligat işlemleri yapma,
 • Dosyanın başka mahkemeye gönderilmesi,
 • Dosyanın Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmesi,
 • Dosyanın Yargıtay’a gönderilmesi.

Ancak yine de belirtmekte fayda var; boşanma davası sürecinde olan kişilerin, avukatlarıyla iletişim halinde kalarak, işlemlerin takibini yapmaları son derece önemlidir.

Önceki İçerikBal Çeşitleri
Sonraki İçerikBebeklerde Kulak Enfeksiyonu Hastalığın Belirtileri ve Tedavisi
iyi21 sağlıklı yaşam önerileri.