Ağız Kuruluğu Neden Olur? Neye İşarettir?

Ağız kuruluğu dönemsel olarak insanların başına gelmektedir. Peki ağız kuruluğunun sebebi nedir?

Ağız kuruluğu(tıptaki adıyla kserostomia) ağızda yeteri miktarda tükürük salgılanmamasından kaynaklanmaktadır. Ağızda kuruluk ilaç kullanımı veya bazı hastalıklardan kaynaklanabilir.

Ağız Kuruluğu Nedenleri

İlaç tedavisi

Kullanılan bazı ilaçlar direkt olarak tükürük salgısını azaltmaktadır. Bunlar arasında antidepresanlar, tansiyon ilaçları, kas gevşeticiler, ağrı kesiciler, alerji ilaçları gibi bazı ilaç türleri ağız kuruluğu gibi yan etkilere sahiptir.

Hastalıklar

Romatizmal hastalıklar, tip 1 diyabet, hiv ve parkinson gibi bazı hastalıklar belirti olarak ağız kuruluğuna sebep olmaktadır.

Alışkanlıklar

Sigara ve alkol tüketiminin ağız kuruluğuna sebep olduğu bilinmektedir. Ayrıca aşırı kafein tüketimi de bu sorunu tetikleyebilir.

Stres ve sinir

Günlük hayatta yaşanan problemleri vücudu değişik şekilde etkilediği aşikar. Bu etkilerden bir tanesi de ağız kuruluğudur.

Susuzluk

Ağızdan nefes almak

Tedavi

Bu sorunu aşmak için mutlaka su içmelisiniz. Sürekli az ama sık bir biçimde su için. Ayrıca kafeinli içeceklerden ve alkolden uzak durmanızda fayda var. Bunun yanında şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz.

Önceki makaleKozmetik Ürünlerin Arkasındaki Bu Simgeye Dikkat!
Sonraki makaleKimyasallardan Bıktınız Mı? Tuvaletinizi Mutlaka Bununla Temizleyin!
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here