En dayanılmaz ağrı nedir diye sorsalar, sanırım herkesin ortak fikri diş ağrısıdır cevabı olacaktır. Ayrıca dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biridir. Ancak, hayati bir önem taşımadığı için olsa gerek ağız ve diş eti sağlığı önemine fazla dikkat çekilmemektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Neden Bu Kadar Önemlidir ?

Sindirimin başlangıcı ağız ve dişlerdir. Dişlerdeki herhangi bir hastalık anında kişinin beslenmesinde de dengesizlikler meydana gelecektir. Ayrıca, dişler kişinin görüntüsünde de büyük rol oynamaktadır, bu nedenledir ki dünyada her gün milyonlarca kişi diş bakımına ilişkin bir çok ürün denemekte ve diş hekimlerine başvurarak diş beyazlatma, diş temizletme gibi işlemler uygulamaktadır.

Ağız bakımına dikkat edilmediği takdirde, ağız içindeki bakteriler zamanla diş ve diş etlerine de zarar vererek çürümelere de yol açabilmektedir. Ve yine gereken önem verilmeyip tedavi edilmezse bu kez de dişte apse meydana gelerek bu durum da çene ameliyatlarına kadar gidebilir.

Diş ve diş eti hastalıkları sonucunda ağız kokuları oluşabilir, ve bu durum ciddi anlamda rahatsız edici olabilmektedir. Sadece bu nedenle bile o çok korktuğumuz diş hekimlerine gitmemize tek başına bir nedendir.

Ağız ve Diş Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalıyız ?

  • Dişler her gün düzenli olarak yemeklerden sonra ve yatmadan önce mutlaka fırçalanmalıdır, bunun için kaliteli diş macunları kullanılmalıdır.
  • Diş temizliğinde diş ipleri kullanılmasının büyük faydası bulunmaktadır.
  • Her yıl en az 2 defa mutlaka bir diş hekimine başvurarak muayene olmak gerekmektedir.
  • Aşırı tatlı ve şekerli yiyeceklerden – içeceklerden uzak durulmalıdır. Alındığı takdirde ise akabinde hemen dişler fırçalanmalıdır.
  • Çok fazla sıcak yada soğuk yiyecekler – içecekler tüketilmemelidir. Bu durum diş ve diş etlerine zarar vermekle kalmaz ağız içinde bir takım yaralara da sebebiyet verebilir.
  • Dişlerimizle fındık, ceviz, fındık gibi sert kabuklu yiyecekleri kırmamalıyız. Dişlerin kırılmalarına, diş minesinin koruyucu etkisini ortadan kalkmasına ve bakteri oluşumuna yol açabilir.

 

Önceki makaleKaraciğerinizde Sorun Olduğunu Fark Etmenizi Sağlayacak Belirtiler
Sonraki makaleUyku Pozisyonlarının Hayatımıza Etkileri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here