Keyifli sohbetler arasında aile ile izlenecek filmler de kalmadı dediğinizi tahmin ediyoruz. Sizlere önereceğimiz ailecek izlenecek filmler listesinde yer alan filmleri keyifli şekilde izleyebilirsiniz. İyi seyirler

Aile ile İzlenecek Filmler

RABBİT JOJO ( Tavşan JOJO)

Ailecek izlenecek filmler listemizde ilk olarak başlayacağımız bu film herkesin kesinlikle izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. İzlerken hem eğlendiriyor hem de ağlatıp hayata bakış açınızı değiştiriyor. Komedi/dram/savaş bu kadar güzel işlenebilirdi. Altı dalda oscar adayı olmuş bu film, küçük bir çocuğun gözünden nazi dönemini ve ikinci dünya savaşını anlatıyor. Filmin rengi, dokusu ve on yaşında bir çocuğun gözünden dönemin akratılması ayrıca bir güzellik katmıştır. Scarlett Johansson’ın rol aldığı, Taika Waititi’nin yönettiği ve senaryosunu yazdığı bir film.

On yaşındaki çocuğun Almanya’nın faşist döneminden bunalıp, bilinçaltında kendisine Hitler’i arkadaş olarak yaratmasını ele alıyor.

Tavşan jojo, annesinin evde yahudi bir kızı saklamasını öğrendikten sonra her şey başlıyor. Oğluyla iletişim problemleri yaşayan, oğlunu anlamayan anne rolü için Scarlett Johansson’la anlaşıldı. Taiki Waititi, Hitler’i canlandırmıştır.

“Siz kimsiniz ?” “Biz sadece insanız sizler gibi değiliz.”

 İNCEDİES (İÇİMDEKİ YANGIN)

Kanada yapımı, savaş, dram içeren Oscar adayı muhteşem ailecek izlenecek filmlerden birisidir. Vasiyetinde çocuklarına memleketi Lübnan’a dönüp abileriyle babalarını bulmalarını isteyen bir kadının gençliğinde yaşadığı sancılı yıllar ve çocuklarının bu geçmişle yüzleşmelerini konu ediniyor. Başından sonuna kadar sizleri ekrana kilitleyeceğine inanıyoruz bu filmin. Din ve mezhep farkı gözetmeksizin bağlantı kurma noktasında yarattığı belirsizlik bir süre temponun düşmesine sebep olsa da,son sahnelerde çok vurucu bir kurgu ile günlerce sürecek bir şoka girmenize neden olur. Hayatınız boyunca hatırlayacağınız bir film izlemek ve bazı sahnelerinde donup kalmak istiyorsanız şiddetle tavsiye ederim.

1+1=1 ettiği bir film

“Fikirler,ancak onları savunan birileri varsa hayatta kalır.”

“Ölüm asla hikayenin sonu değildir, her zaman bir iz kalır.”

LA VITA A BELLA

Bir diğer adıyla Hayat Güzeldir, Life is beatiful

İçeriğinde savaş/dram/komedi barındıran, İtalyan yapımı bir film. Esprili, hayalgücü geniş, zengin bir musevi olan Guido ve ailesinin hem hüzünlü hem de komik yaşam öyküsü.

Guido güzel  bir öğretmen olan Dora ile evlenir. Bir süre zaman geçtikten sonra çocuk sahibi olan çift mutluluğa varmışken İkinci Dünya Savaşı ortaya çıkar. Bir gün aniden baba oğul yahudi kampına götürülür. Bunu öğrenen İtalyan anne oğlu için peşlerinden gider. Yahudi toplama kampına gittiklerinde Guido oğluna bunun bir oyun olduğunu doğum günü için hazırladığını söyler. Üç dalda Oscar ödülü kazanmıştır. Bunlar , en iyi yabancı film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi film müziğidir.

“Ayçiçeğini düşün..Güneşe doğru eğilir.Fazla eğilmiş bir ayçiçeği ölmüş demektir. Servis yaparken şunu aklından çıkarma ki, sen bir köle değilsin. Hizmet büyük bir sanattır, tanrı en büyük hizmetkardır. İnsanlara hizmet verir ama insanların kölesi değildir, bunu aklından çıkarma.”

THE DANİSH GİRL

Gerçekte yaşanmış Amerikan bir biyografi filmidir. İlk cinsiyet değiştirme ameliyatı olan insanın, bu süreçte yaşadıkları ele alınmıştır. Konusuna gelecek olursak; çarpıcı bir aşk hikayesidir. David Ebershoff’un ressam olan karısı Lili Elbe bir gün kadın resmi çizer ve eşi David’in kadın kılığına girmesini ister ve her şey böyle başlar. Eşcinsellik içeren, transseksüel bir bireyin yaşadığı ruhsal travmaları içe dönük bir bakışla anlatan güzel bir filmdir. En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü almıştır. En iyi başrol erkek oyuncu ödülüne de aday olmuştur.

“Daha iyi olanı değil, seni daha iyi hissettireni seçmelisin.”

I AM MOTHER

Biraz da günümüzün popüler platformu olan netflixten önerelim. Eğlenceli ve sürükleyici bir netflix yapımı ile izlerken ters köşe olmaya hazır olun.

2019’da Avusturalya yapımı dram, gerilim, bilim kurgu/gerilim filmidir. İlginç ve sürükleyici bir yapım olmuştur. Dünya büyük bir yıkımla karşı karşıyadır. İnsan nesli yok olup gitmiştir. İnsan neslinin tükenmesinden sonra, dünya nüfusunu yeniden canlandırmak için özel bir robot tasarlanır. Bu robot tarafından büyütülen genç bir kızın hikayesi ele alınıyor bu filmde. Genç kız ve robot arasında oluşan ilişki, yaralı bir insanın kapıya gelmesiyle farklı bir hal alır. Yaralı kız sayesinde dış dünyadan bilgiler alan genç kızın kafası karışmaktadır ve hayatı sorgulamaya başlar. Yaralı kızın ona yardım etmesini ister. Anne ise kızını engellemek için her şeyi yapmaya hazırdır. Bakalım bizi bu filmde neler bekliyor ?

“İnsan hayatını her şeyden üstte tutmak üzere yetiştirildim. Kenarda durup insanlığın kendini yok eden doğasına teslim olmasını izleyemezdim. Müdahele etmeliydim, yaratıcılarımı ileriye taşımak için.”

HUSH

Biraz korkuya ne dersininz ? Bu atraksiyonsuz ve stabil geçen günlere biraz heyecan katmak isteyenler için 2019 ABD yapımı korku/gerilim filmi. Kısa süresi, tek mekanda geçmesi ve az oyuncu ile çekilmiş olması oldukça minimal bir yapıya sahip olduğunu gösterir. Korku filmlerinin en büyük sorunu olan gerilimi uzun süre tutamama kısmı bu filmde hissedilmiyor. Tüm film boyunca o evin içindeymiş gibi hissettiriyor. Gerim gerim geriyor.

Sakin bir hayat yaşamak için ormana çekilen bir yazar olan, dilsiz ve sağır  Maddie ıssız ve uzak bir yerde yaşamaktadır ama o gece yalnız değildir. Psikopat bir katil olan eski erkek arkadaşı onu izliyordur.

I AM NOT EASY MAN

Bir diğer ismiyle ‘Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim’.

Hiç düşündük mü, erkek egemen bir toplumun tersi olsa dünya nasıl bir yer olurdu ? İşte netflix bu konuyu, klasik basmakalıp ifadelerle değil de, ince düşünüp daha gerçekçi bir yaklaşımla ele almış. Kadınların da kendi üstünlüklerini kurduğu bir dünya olduğu zaman, acaba her şey çok mu güzel olacak, yoksa aynı dünya düzeninde; sadece rol değiştiren kadın ve erkek mi olacak?

“Kadınlar güçlü cinsiyetmiş. O yüzden doğa onları doğum için seçmiş.”

“+Lütfen sipariş verebilir miyiz?

-Başörtülü erkeklere servis yapmıyorum.

+Neden? Biz size ne yaptık? Baş örtmek olsun, bacak göstermek olsun eleştirilen hep erkekler.”

Önceki İçerik2023 Trençkot Kadın Modelleri
Sonraki İçerikTekir Kedi
iyi21 sağlıklı yaşam önerileri.