Antrenmandan Sonra Mutlaka Bunu Yiyin!

Düzenli spor yapmanın sağlığımızı iyi yönde etkilediği bilinen bir gerçek. Ancak özellikle vücudun bitkin olduğu zamanlarda yapılan ağır sporlar, fayda yerine zarar sağlayabiliyor.

Bu zararlardan en dikkat çekeni bağışıklık sisteminin zayıflaması diyebiliriz. Bu sebeple spor yaparken vücudunuzun buna hazır olduğuna emin olun.

Durumu engellemek adına uzmanlar bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinleri öneriyorlar. Özellikle spor yaptıktan sonra karbonhidrat bakımından zengin besinler tüketmenin, metabolizma açısından faydalı olduğu söyleniyor. Bu sayede sporda metabolizmayı zayıflatmak yerine güçlendirmiş oluyorsunuz.

Spor yaptıktan hemen sonra karbonhidrat tüketerek ayrıca vücudun iyileşmesine yardımcı oluyorsunuz.

spor muz

“Ne kadar karbonhidrat almak gerek?” diyecek olursanız; 90 dakika yapılan spor için 30 ila 60 gram arası olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle spor yapanlar için kaliteli besin olarak muz öneriliyor. Karbonhidrat kaynağı olan muz, ayrıca kan şekeri düzeyini koruduğu da biliniyor.

Kan şekeri seviyesinin düzenli olması, yaşadığımız stresi azaltırken bağışıklık sistemini de güçlü hale getiriyor.

Önceki makaleEn Az Kaloriye Sahip Ekmek Çeşidi Nedir?
Sonraki makaleHer Gün 1 Yumurta Yerseniz…
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here