Çocuklar yetişkinlere oranla daha hassas oldukları için yaşama dair kendiniz için ne tür önlemler alıyorsanız çocuklar için iki kat daha fazla önlem almak zorundasınız. Örneğin aşırı sıcaklarda çocuklar için alınacak olan önlemler yetişkinlerle aynı olmayabilir. Konuyu biraz daha açarsak, yaz aylarında güneşin kavurucu sıcaklarında bir yetişkin belki bütün gün dışarıda durabilir ancak çocuklar için aynı şey geçerli değildir. Bilinçli ebeveynlerin yaz sıcaklarında çocuklarını dışarı çıkarırken özellikle şapka gibi güneş ışınlarından koruyucu giysiler giydirdiklerini görmüşsünüzdür.

 

Aşırı sıcaklarda çocuklarınızı giydirirken daha çok penye tarzı (ancak %100 pamuklu olduğuna dikkat edin), bol, terlemeyi engelleyen yada teri dışarı atan giyecekler ile ayakkabı olarak da çorap giymek şartıyla ya spor ayakkabı ya da sandalet tarzı ayakkabılar seçilmelidir. Ayrıca aşırı sıcaklarda çocukların güneşin kendini en çok hissettirdiği saatlerde dışarı çıkmamaları için uyarılması, günde mutlaka bir kere ılık bir duş aldırılması gerekir.

Ayrıca, sıcaklardan bunalan yetişkin olsun çocuk olsun, hemen içini ferahlatmak maksadıyla soğuk içecekler veya dondurma gibi boğaz enfeksiyonu riskini arttırıcı şeyler tüketebilmektedirler. Özellikle terli iken bu gibi durumlardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Yine serinlemek için deniz, göl, ırmak yada havuzda yüzmek yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında, hal böyle olunca da cilt sağlığını korumak için de ayrıca önlemler almak gerekir. Mesela; anne ve babalar çocukları denize girmeden önce muhakkak yüksek faktörlü güneş kremleri kullandırmalı, güneş ışınlarını fazla maruz bırakılmamalıdırlar.

Ve tabii ki beslenme… çocuklarda beslenme de yetişkinlerde olduğu gibi daha hafif ve ızgara türü yiyecekler tercih edilmeli bol bol su tüketmeye teşvik edilmelidir. Elbette ki fazla kilo problemleri yada yüksek tansiyondan bahsetmeyeceğiz çünkü bu yazının muhatapları çocuklarıdır : )

Sevgili anne, sizler çocuklarınızın yeryüzündeki koruyucu meleklerisiniz. Bu nedenle çocuklar için alınması gereken her türlü önlemlerde elbette ki başrol sizlere düşmekte.

Önceki İçerikÇocukların Güvenli İnternet Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Sonraki İçerikKadınlarda Meme Kanseri Riski !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz