Avokado sıcak iklim bitkisidir. Ülkemizde Akdeniz kıyıların da yetişir. Avokado yetiştiriciliğinin biraz zahmetli olduğu söylenir. Portakal ağacına benzer, ağacı büyüyene kadar özenli bakım ister. Belki de pahalı olmasının nedeni bundandır. Toplanırken serttir. Yenecek olgunluğa (yumuşaması) gelmesi için bekletilmesi gerekmektedir.

Avokadonun besin öğeleri içeriği (özellikle doymamış yağ asitleri yönünden) oldukça değerlidir.
E ve C, A vitamin İçeriği yüksektir. Bundan dolayı güçlü bir antioksidan sebzedir.

Antioksidan oranı yüksek bütün sebze- meyveler gibi hem bağışıklık sistemini güçlendirir, hem de doku yapımını hızlandırdığı, yıpranmasını önlediği için yaşlanmayı (anti-aging) geciktirir.

Doymamış yağ asit içeriği
sayesinde kalp- damar hastalık riskini azaltıcı, possa zenginliği de kabızlık önleyici olarak kalın bağırsak kanser riskini azaltır.
Tüketim miktarı konusunda da her gün bütün bir Avokadonun ¼ oranında kullanılmasında bir sakınca yoktur. Daha çok salatalarda ve mezelerde ve soslarda kullanılsa da Sabah kahvaltılarında ceviz, taze limonla birlikte harç haline getirip hem kendiniz hem de çocuklarınızın ekmeğine bolca sürülüp tüketilebilinir. Elbette salatalarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

100 Gram Avakado İçeriği:

145 kcal energi içerir
1.6 g protein
3.0 g lif
13.8 g yağ
100 Gram Elma İçeriği:
50 kkal enerji içerir
0.2 gr protein
2.3 lif
0.6gr yağ

Yazar: Ayşe Cengiz
Beslenme uzmanı

Önceki İçerikHamilelikte Spor Ve Egzersiz
Sonraki İçerikBeslenme ve kabızlık sorunu
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz