Koşu, bir insanı hem fiziksel olarak hem de psikolojik açıdan rahatlatan bir spor dalıdır. Bir çok insan daha sağlıklı bir yaşam sürmek adına sabahın erken saatlerinde kalkıp uykularından feragat ederek koşu ayakkabılarını ve eşofmanlarını giyinip koşmaya başlarlar. Böylece sporun vermiş olduğu başarmışlık hissi ile güne daha enerjik olarak başlarlar. Ancak koşu aynı zamanda ayak tabanından tutunda kalçalara kadar, hatta kimi zaman sırt bölgelerinde bile hissedilir boyutta ağrılar oluşturabilmektedir. Bu da yanlış koşu ayakkabısı seçiminden kaynaklan bir durumdur.

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir ?

Bütün koşu ayakkabılarında hareket kontrolü, denge ve yastık gibi özellikler mevcuttur. Ancak, her ayak tipi için aynı özellikte imal edilmemişlerdir. Dolayısıyla koşu ayakkabısı seçmeden önce mutlaka ayak tipinizi öğrenmek ve ne kadar mesafe koşacağınıza karar vermek zorundasınız. Yani “ Düz taban, çukur taban, normal taban” gibi ayak tiplerinden hangisine sahipseniz ona göre tasarlanmış kendinize en uygun koşu ayakkabısını alabilirsiniz.

Koşu ayakkabısı seçilirken ayakkabının, ayak bileklerini sarıp sarmadığına dikkat edin. Çünkü ayak bileğini saran koşu ayakkabıları eklemlere yapılan baskıyı engelleyerek, muhtemel stresi en aza indirir. Bunların dışında bir de koşuyu yapacağınız zemine göre bir seçim yapmalısınız, yani düz bir alan mı?, engebeli mi? Yoksa ıslak bir zemin mi? … Bu gibi zemin tiplerine göre ayrı ayrı tasarlanmış koşu ayakkabıları bulunmaktadır. Burada doğru seçim yapmak koşu esnasında hem başarılı bir performans hem de konfor elde etmiş olursunuz.

Bir de koşu ayakkabısı alırken mutlaka yarım yada bir numara büyük almaya dikkat edin zira, daha sağlıklı bir koşu için ayak baş parmağınız ile ayakkabının ucu arasında bir parmak boşluk bulunmak zorundadır. Çünkü dediğimiz gibi koşu sonrasında büyük ağrılar yaşayarak bir süre koşulardan uzak kalabilirsiniz.

 

Önceki makaleSakatlık Döneminde Sporcular Nelere Dikkat Etmeli ? Nasıl Yaşamalı ?
Sonraki makaleKaraciğerinizde Sorun Olduğunu Fark Etmenizi Sağlayacak Belirtiler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here