Güzel bir vücuda sahip olmak isteyen herkesin özellikle de gençlerin ilk başvurdukları yol spordur. Ancak her spor vücut hatlarını düzeltmeye, belirginleştirmeye yeterli olmayabiliyor.

Bunun için özel bir takım kas çalışmalarına da ihtiyaç duyulabilir. Örneğin kol kasları… bazı insanların kolları çok zayıf, bazılarının ise çok sarkık olabiliyor. Çoğu kadın ve erkek bu durumdan oldukça rahatsızdır. Özellikle genç erkekler cılız kollarının daha kaslı ve göze hitap eder şekle getirmek, karşı cinsi etkilemek adına daha çabuk bir sonuca varmak için protein tozu gibi sağlığa zarar veren kimyasal ürünler dahi kullanmaktalar. Bizce, bu gibi durumlarda kol kaslarını geliştirmek için uygulanan sportif yöntemleri denemek en doğru çözüm.

Bir de aşil tendonu olarak bilinen ayak kasları vardır ki, bunlarda özellikle güreş sporu ile yakından ilgili olan herkesin ayak kaslarını güçlendirmek istemesiyle ilişkilidir. Zira, bu sporda vücudun ağırlık merkezi ayak bileklerine ve parmak uçlarına verildiğinden buradaki kasların çok güçlü olması gerekir.

Kol Kaslarını Geliştirme Yöntemleri !                              

  • Öncelikle bir çalışma programı belirlemek ve disiplinli olarak her gün bu programı uygulamak gerekir.
  • kol kaslarınızı ne kadar geliştirmek istediğiniz ve maksimum seviyede 8 defa kaldırabileceğiniz ağırlık hareketlerini belirleyin.
  • Kullandığınızı ağırlıkları (dambıl gibi) kaldırıken 1 saniyede kaldırıp 5 saniyede indirmeye dikkat edin.
  • Evreler arasında durmamaya gayret edin. Ayrıca, doğru nefes alıp vermeyi bilmek önemlidir.
  • Ağırlık hareketleri haricinde barfiks yada şınav çekerek de kol kasları geliştirilebilir.

Aşil Tendonları (Ayak Kasları) Nasıl Gelişir ve Kuvvetlenir ?

  • En etkili yöntem açma germe hareketleridir. Ayrıca hafif eğik bir platform kullanarak ayak platforma dayanır ve diz bükülür vaziyette 30 saniye kadar bekleyebilirsiniz, bu sırada rahatlamak için de derin nefes almak önemli.
  • Ayak Kaslarını inanılmaz kuvvetlendiren bir diğer yöntem ise koşmak ve yüzmektir. Tabi bu hareketleri yaparken tendonlarınızı koparmamaya dikkat edin aksi takdirde tedavisi ağrılı olabiliyor bizden söylemesi : )

Önceki makaleOrganik Beslenmenin Yararları !
Sonraki makaleSağlıklı Uykunun Yararları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here