İstatistiklere göre dünya genelindeki insan sayısının %30 unun ayak sağlığına ilişkin sorunlar yaşadığı saptanmıştır. Malum tüm vücudu taşımak zorunda olan, bir nevi bütün yükü çeken ayaklarımızdır neticede. Hal böyle iken vücudumuzda en çok dikkat etmemiz gereken uzuvlarımızdan biri ayaklarımız oluyor. Örneğin ayak sağlığını en çok etkileyen şey ayakkabılardır. Dolayısıyla da ayakkabı seçimi ayak sağlığı açısından çok büyük önem taşır.

Ayakkabı  Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Ayakkabı seçimi bir uzmandan yardım almayı gerektirecek kadar önemlidir. Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken şeyler vardır kısaca özetleyecek olursak;

  • Ayakkabılar uzun olan parmak hangisi ise ona göre seçilmelidir.
  • Ayakları bileklerden kavrayan ayakkabılar seçilmelidir. Bu şekilde bilek kasları daha çok gelişecektir. Ancak uzun süreli kullanımlarda bu aksi bir sonuç doğurabilmektedir. Yani her şeyin fazlası zarar diyelim…
  • Ayakkabı alınacağı zaman adeta çamaşır büker gibi ayakkabı bükülerek ne kadar deforme olduğu gözlemlenebilir. Tabii bu durum mağaza çalışanlarının hiç de hoşuna gitmeyebilir : )
  • Ayak sağlığı için ayakkabı seçimi yapılırken eni geniş ancak kalıbı dar olanlar tercih edilmelidir.
  • Ayakların yaş büyümesine orantılı şekilde büyüdüğünü unutmayınız. Dolayısıyla her zaman yarım numara büyük olan ayakkabıları sorun.
  • Olması gerekenden daha dar ayakkabılar parmaklarınızı sıkarak sinir zedelenmesine neden olurken, geniş ayakkabılar da iki de bir ayağınızdan çıkar yada düşmenize sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla en ideali en fazla yarım numara büyük olan ayakkabılardır.
  • Uzun topuklu ayakkabıların kişilerde sinir yüklemesine neden olduğu saptanmıştır. Bu da gün boyu daha yorgun ve halsiz görünmenize, agresif tavırlar sergilemenize neden olabilir. En ideal topuk ölçüsü 2 – 3 santimetredir.

Eskiden büyüklerimizden sık duymaya alışık olduğumuz bir söz vardı. “hastalıkların çoğu ayaktan bulaşır” çoğu zaman, çorap giymemizi, ayaklarımızı soğuktan korumamızı söylerlerdi. İşte ayakkabı seçimi de en az ayakların soğuktan korunması kadar önemlidir. çünkü; vücudumuzdaki tüm sinir uçları ayak tabanında toplanmaktadır. Bu da zaten ayak sağlığının aslında tüm vücut sağlığını olumlu yada olumsuz yönde etkileyebileceğinin tek başına bir göstergesidir.

Önceki İçerikCilde İyi Gelen Bitkisel Çaylar
Sonraki İçerikDoğum ve Sonrası
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz