Beslenmenin önemi her defasında vurgulanmaya çalışılır, biz de sayfamızda beslenme konusuna oldukça fazla değinerek önemine biraz daha dikkat çekmeye çalışmaktayız. Beslenmenin önemini biliyoruz da peki beslenmenin bazı aylara göre değişkenlik gösterdiğini de biliyor muyuz? Özellikle bahar aylarında beslenme alışkanlıkları değişebilir. Çünkü insan metabolizması kış mevsiminden çıkıp yaza geçer ve bu sürede bir takım zorluklar yaşamanıza neden olabilir. Kış yiyecekleri de malum biraz daha ağır olur.

Bahar aylarında insanlarda bir yorgunluk, duygusallık hissi belirmeye başlar, bu durumu genelde bahar yorgunluğu olarak adlandırsak da ileride çok ciddi psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda vücudu canlandırmak enerji kazandırmakta fayda var. Dolayısıyla günlük su tüketimi her zamankinden daha fazla olabilir, meyve tüketimi asla ihmal edilmemeli, çünkü meyveler hem vitamin deposu, hem de müthiş bir antioksidan olduğundan vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi aynı zamanda da stresten de korumaktadır.

Bahar aylarında Vücudun yorgunluk hissinden kurtulması için günlük besin değerlerinin tamamından almaya dikkat edilmelidir, et, süt, yumurta, tahıllı yiyecekler gibi. Strese en faydalı vitamin B grubu vitaminlerde saklıdır. Bunlar vücuttaki stresi enerjiye çevirmede birebirdir.

Çok tuzlu yiyecekler yememeli, uyumadan önce rahatlatıcı çaylar (rezene, papatya, ada çayı gibi) tüketilmelidir. Fazla yemek yerine öğün sayısını arttırarak sık sık ama azar azar yemeye özen göstermeliyiz. Yani burada ara öğünlerden bahsediyoruz. Bu arada yağlı yiyecekler bahar ve yaz aylarında önerilmez, bu durum kilo almaya müsait bünyelerde kilo artışı yapar ve kişiyi daha çok bunalıma sürükleyebilir. Ayrıca, Asit, Kafein ve alkol içeren içeceklerden uzak durunuz, zira bunlar vücutta ödem yapmaktadırlar.

Bahar aylarında beslenmeye örnek teşkil etmesi açısından; bir iki meyve tabağı, sebze yemekleri, ızgara tavuk, balık, et, her gün 10 – 15 bardak su, yemeklerle birlikte iki su bardağı miktarında çacık, yoğurt, hafif çorbalar, yağsız salatalar şeklinde önerilerde bulunabiliriz.

Erkenden yaşlanmak istemeyen, vücudunu seven, değer veren herkesin ister bahar isterse kış ayları olsun beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde zaten hayatın günlük kargaşasında yeterince yorgunluk ve stres yaşıyoruz öyle değil mi?

 

Önceki İçerikDış Görünüşünüzün Önemi Ve Algı Yönetimi ?
Sonraki İçerikBel Ağrısı Çekenlerin Hayatını Kolaylaştıracak Tavsiyeler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.