Baharın tüm canlılığını ve güzelliğini iliklerimize kadar hissettiğimiz şu günlerde; toplum olarak belki de en büyük problemlerimizden biridir “geçici bahar yorgunluğu”…

Genelde birkaç hafta süren bahar yorgunluğu; insanların gün boyu bıkkın, halsiz hissetmesine neden olmaktadır ve böyle hisseden insanın tembellik duygusu ağır basarak, rehavete kapılır ve hemen hemen tüm işini aksatır. Gürültülü ve bol koşuşturmalı şehir hayatında bahar yorgunluğunun izleri daha fazla gözlenmektedir. Çünkü sinire, strese bağlı olarak gelişen umutsuzluk ve karamsarlık ortamı tam da bu aylarda zirveye ulaşır ve kişi kendi bedenini bile bir “yük” olarak görür.

Bahar yorgunluğunu atmak için, uzmanlar birçok tavsiyede bulunmakta ve insanları motive etmektedir. Genellikle insanlar üzerlerindeki bahar yorgunluğunu atmak için; vücutlarının ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri ihmal etmeden almalıdır. Ayrıca bahar ayında, kişiler porsiyonlarını küçülterek daha hafif, az yemeye özen göstermeli ve bol bol su tüketmelidir. Vücut özellikle bu aylarda, sıcaklığın ve hareketliliğin vermiş olduğu miskinlikten dolayı sürekli “uyumaya” ihtiyaç duyar. Bu “uyku” durumunun en aza indirgenmesi ve daha dinç bir vücuda kavuşulması için “B ve C” vitamini takviyesi yapılmalı ve oluşan sıvı kaybının önüne geçilerek devamlı olarak saf su tüketilmelidir.

Bahar yorgunluğunu atmak için öneriler vermek gerekirse; yemenin- içmenin yanı sıra spor yapmaya da özen gösterilmelidir. Hareketsiz kalan bir vücut, daha sonra bu durumu kabullenir ve hareket edince kendini hasta hisseder, bu nedenle insanlar, düzenli aralıklarla spor yapmaya özen göstermeli ve belirli periyotlarla açık havada yürümelerdir.

Bahar yorgunluğunu atmak için son birkaç öneri;

insanlar kafeinli ve alkollü içeceklere abanmamalı, özellikle bu aylarda bu zararlı alışkanlıkları en az seviyede yapmalıdır. Kafeinli ve alkollü ürünler kişiyi; sinire, strese ve üzüntüye sokar. Ayrıca, insanlar kendilerini bunalıma sokan sebeplerden kaçmadan yüzleşmeli ve akıllarında soru işaretleri bırakmamalıdır. Tüm bu maddeler dikkate alındığında, gayet sağlıklı ve zinde bir bahar ayı geçirilebilir.

Önceki İçerikNeden Spor Yapıyoruz?
Sonraki İçerikGece atıştırmalıklarında seçici olun
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz