Baş Ağrısı Çeşitleri ve Sebepleri Nelerdir?

Hepimizin dönem dönem yaşadığı baş ağrısı problemi bazen gerektiğinden fazla can sıkabilir. İşte baş ağrısının sebepleri.

Baş ağrısı; kafadaki damar, çene, kas ve saçtan kaynaklanır. Genellikle damarların genişlemesi veya daralmasıyla, ağrı  ve sancı oluşur. Baş ağrılarının sebebi ve kaynağı hiçbir zaman beyin değildir. Çünkü beyin ağrımaz, çevre bölgeleri ağrır.

Baş ağrıları çoğunlukla tehlikesizdir. Ancak ciddiye alınması gereken baş ağrıları da vardır. Çünkü baş ağrısı vücudumuzun bize verdiği bir tür sinyaldir.

Baş ağrısı çeşitleri yoğunluk sırasıyla şu şekildedir:

Gerilim Baş Ağrısı %70-72

Migren %12

Kronik Baş Ağrısı %2-4

Küme Baş Ağrısı %0,1 – 0,2

Trigeminal Nevralji %0,01 – 0,02

Gerilim Baş Ağrısı

En çok görünen baş ağrısı türüdür. Genellikle yetişkinlerin çoğunda, yıl içinde en az 1 kere de olsa bu ağrı türü görülür. Stres bu ağrıları yoğunlaştırabilir. Başta hissedilen bir ağırlık, sıkışma gibi görülür. Çok şiddetli değildir.

Gün içinde karşılaştığımız birçok sorun gerilim baş ağrısına sebep olabilir. Bu ağrıları gidermenin en kolay yolu, sorunlarımızı çözmektir. Uykusuzluk, yorgunluk, hastalık, stres, aşırı odaklanma vs.

Migren

Migren toplumda pek çok kişide görülür. Sürekli migren ağrıları yaşamak, insanları kötü şekilde etkileyebilir. 2-72 saat arası sürebilir. Migrene tutulmuş hastalarda; bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyet görülür. Ayrıca ağrı fiziksel aktivitelerle de şiddetlenebilir.

Kronik Baş Ağrısı

Kronik baş ağrısına, basitçe sürekli yaşanan baş ağrısı denebilir. Eğer bir ay içerisinde 15 veya daha fazla baş ağrısı yaşanıyorsa, kronik baş ağrısı başlamıştır ve mutlaka kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Aşırı ilaç kullanımı ve ilaca bağımlılık durumunda kronik ağrılar görülebilmektedir.

Küme Baş Ağrısı

Ağrıyı aşırı şekilde hissedeceğiniz küme baş ağrısında genellikle bir bölge ağrır. Tek bir noktada, gözün arkası, şakak ve ense diyebiliriz. Gözlerde hassaslık, kızarma ve sulanma da görülebilir. Atak süreleri genellikle 30 dakika-1 saat 30 dakika olarak değişir ve günde 1-8 atağa kadar çıkabilir. Eğer küme baş ağrısı kronikse, mutlaka tedavi almanızı öneriyoruz.

Trigeminal Nevralji

Trigeminal Nevralji genellikle elektrik çarpması, iğne batması, şiddetli vurulma gibi bir tür ağrıya sebep olur. Üst veya alt çeneden ağrı başlar. Çünkü bu noktada çene sinirleri bulunmaktadır. Trigeminal nevraljide, saniyelik ve çok şiddetli ağrılar görülür. Bir anda neredeyse katlanılmaz ağrılara ve kramplara neden olarak kaybolur.

Trigeminal nevraljinin ana kaynağı çene ve dişlerdir. Siz her ne kadar öyle hissetmeseniz de, bir diş hekimine danışmanızda fayda var. Sorunlu bir diş veya sinirler genellikle trigeminal nevralji ile bağdaşlaştırılır.

Önceki makaleE Vitamininin Faydaları ve Özellikleri
Sonraki makaleSabah Yorgunluğunu Önlemek İçin…
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here