Başörtüsü Takanlar İçin Sağlıklı Saç Önerileri

Saçlarınız gün içinde rüzgar, güneş, yağmur, toz, kar gibi etmenlerden zarar görür. Ancak başörtüsü takan kişiler bu etmenlerden etkilenmiyor diye bir şey yok. Bu yüzden başörtüsü takan kişilerin de saçlarına bakım yapması gerekli. Aşağıda verdiğimiz basit bilgilerle siz de saçlarınıza gerekli bakımı yapıp, kırıklardan ve dökülmelerden kurtulabilirsiniz.

Saçınızı Islakken Bağlamayın

Çoğunuzun bildiği üzere saçlarınızı ıslakken bağlamak, onlara ciddi zararlar verebilir. İleride oluşabilecek potansiyel dökülmelerin sebebi bile sadece bu olabilir. Özellikle başörtüsü takan kişilerin bu ipucuna uyması gerekli, çünkü gün içinde zaten başörtüsü tarafından saçlarına yeteri kadar stres uygulanıyor.

Yapmanız gereken şey basit. Saçlarınızı saç kurutma makinesiyle fazla hırpalamayın. Saçlarınızı açık bir şekilde havluyla kurulayın. Hatta aceleniz yoksa doğal bir şekilde kendiliğinden kurumasını bekleyin.

Güneş Altında Fazla Durmayın

Aslında bu ipucu hem başörtüsü takanlar hem de takmayanlar için geçerli. Sıcak havalarda, güneş ışınları başörtünüzü çok fazla ısıtabilir. Havasızlık ve sıcaklık saçın en büyük düşmanlarındandır. Bu yüzden çok fazla güneş altında durmaktan kaçının.

Saçlarınızı Havalandırın

Başörtüsü takmanın en önemli inceliklerinden biri de, saçınızı havalandırmanız gerektiğidir. Gün içinde saçlarınızı havalandırmazsanız, çok fazla yağlanma, hatta kepek gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Düzenli Olarak Saçlarınızı Yıkayın

Listemizdeki en klişe öneri saçlarınızı yıkmanız gerektiği olacaktır. Başörtüsü takan kişilerin saçlarını düzenli yıkaması çok önemli çünkü gün içinde doğal vücut yağıyla birlikte saçlar birbirlerine yapışıyor. Bu yüzden, saçlarınızda kalıcı hasar olmamasını istiyorsanız, mümkünse saçlarınızı her gün yıkayın.

Düzenli Olarak Saçlarınızı Kestirin

Başörtüsü taktığınız için, saçlarınızı kestirmeme gibi bir yanlışa düşmeyin. Düzenli aralıklarla (yaklaşık 5-6 hafta) saçlarınızın uçlarındaki kırıkları aldırmak, saçlarınızın sağlığı açısından güzel olacaktır.

Başörtüsü Takarken Saçınızı Çok Sıkı Bağlamayın

Biliyoruz, bazen başörtünüzün güzel gözükmesi için saçınızı sıkı bir şekilde bağlayabiliyorsunuz. Ancak bu gibi davranış çok yanlıştır. Çünkü saçınızı sıkı bağlamak, uzun dönemde saçlarınızın eski hacmini kaybedip, olası kopmalara, kırıklara ve dökülmelere sebebiyet verecektir.

Siz de bu basit ipuçlarını takip ederek saçlarınızı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Başörtüsü takıyorsunuz diye, saçlarınıza bakım yapmayacaksınız gibi bir düşünce çok yanlıştır.

Unutmayın! Hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değildir.

Sağlıklı günler!

Önceki İçerikPirinç mi? Bulgur mu?
Sonraki İçerikYara Kaşıntısını Gidermeniz İçin 9 Harika Bilgi!
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz