Ana Sayfa Yaşam 2023 Bedelli Askerlik Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

2023 Bedelli Askerlik Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

828
1
bedelli askerlik yaşı-iyi21
bedelli askerlik şartları | iyi21

Milletler bazı genel özellikler ile anılır. Almanlar disiplinleriyle, Japonlar çalışkanlıklarıyla anılırken Türkler savaşçı ruhlarıyla ünlenmiştir. Zamanla akıllarda tek bir cümle yer almıştır:“ Her Türk asker doğar!” Peki, her Türk asker doğar mı? Bedelli askerlik 2023 hakkındaki tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Zorunlu askerlik nasıl ortaya çıkmıştır?

İnsanoğlu, yaradılışından bu yana kendini korumak için türlü savaşlar vermiştir. Ancak bu gardın zamanla zorunluluğa dönüşmesi Babil Dönemine dayanıyor. Babil Kralı Hammurabi, savaş döneminde askerlik, barış döneminde devlet için çalışacak gönüllü kişilere verimli tarım arazileri vadediyordu. Halk, ister istemez bu uygulamaya katılıyordu çünkü o arazilere ihtiyaçları vardı. Böylelikle ilk zorunlu askerlik doğmuş oldu.

bedelli askerlik hammurabi-iyi21
Hammurabi | iyi21com

Bedelli askerlik ilk defa ne zaman uygulanmıştır?

İlk bedelli askerlik ne zaman çıktı biliyor musunuz? Fransız Devrimi ile beraber, zengin ve aristokrat sınıf zorunlu askerlik uygulamasına tepki göstermeye başlayınca bir çözüm arandı ve bulundu: askere gitmek istemeyen zenginler, fakir insanlara para vererek karşılığında kendileri için askerlik yapmasını istediler. Çünkü onlar zenginlerdi, fakirlerle aynı ortamda bulunamazlardı. Evet, savaş dahi olsa…

Uzun yıllar süregelen sistem, 1.dünya savaşında değişen dengeler sebebiyle iptal edildi.

ABD, Çin, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde zorunlu askerlik yokken; İran, Yunanistan, Türkmenistan gibi ülkelerde zorunlu askerlik uygulaması vardır. Bu zorundalık nasıl doğuyor sizce? Bu durumun ülkelerin gelişmişlik düzeyleriyle ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Danimarka, Finlandiya gibi ülkeler istisna olarak görülebilir. Bu istisnanın temeli ülke nüfuslarında saklıdır.

Gelişmiş teknoloji, azalan insan ihtiyacı zorunlu askerlik uygulamasının gerekliliğini bir hayli azaltmış durumda. 21.yüzyılda ülkeler arasında, nispeten fazla gelişen demokratik seviye profesyonel askerliği doğurmuştur.  Profesyonel askerliğin yanı sıra birçok ülkede askerlik gönüllü bir uygulama olarak kalmıştır. Askerliği cazip hale getirip bireylerin yönlenmesini sağlamışlardır. Gelişmiş ülkeler, asker sayısını azaltıp teknolojik gücü arttırma yoluna gitmektedirler.

Bedelli Askerliğin Türk Tarihindeki Süreci

Bedelli askerliğin kökeni Osmanlı Dönemine kadar dayanıyor. Bedel-i şahsi olarak anılan ilk uygulamada, kura yöntemiyle seçilen kişiler para karşılığında kendi yerine bir başkasını askere gönderebiliyordu. Sonrasında bedel-i nakdi olarak anılan uygulamada ise kişiler 5 yıllık askeri görevlerini 15.000 kuruş ödeyip 3 aylık askeri eğitim alarak tamamlayabiliyordu. Bu sistem küçük değişikliklerle Meşrutiyet döneminde de sürdü.

Bedelli askerlik, ordunun ve devletin para ihtiyacını karşılamaya ve kişilerin iş hayatını korumaya yönelik uygulanan bir sistemdir. Cumhuriyet tarihinde ise tam 10 kez bedelli askerlik uygulamaya konulmuştur.

osmanlı devleti askerlik-iyi21
Osmanlı’da bedelli askerlik | iyi21

Hangi yıllarda bedelli askerlik çıktı?

En son yapılan bedelli uygulamaları 1987, 1992, 1999 ve 2011 yıllarında oldu. 1999 yılı hariç diğer bedelli uygulamalarının sebebi, biriken kaçak-saklı-bakaya konumundaki problemli yükümlülerin eritilmesidir. 1999 Marmara depreminin ardından zora düşen ekonomiye katkı sağlaması için ve deprem mağduru vatandaşlara kolaylık sağlamak adına çıkarılmıştır.

Bedelli Askerlik 2023

Günümüzdeki uygulamada, bedelli askerlik yaşı için yaş sınırı yoktur. 20 yaşını doldurmuş kişiler, bedelli askerlik fiyatı olarak  104.084,16 TL ödeyecekler. Bu uygulama, 1 milyon 324 bin kişiyi kapsayacak.

Bedelli askerlik 2023 başvuru şartları nedir?

Bedelli askerlik için başvurular, askerlik şubeleri ya da e-Devlet’ten alınacak. Peki,kimler bedelli askerlik 2023 yararlanabilir gelin şartlara bir göz atalım.

Bedelli Askerlik Şartları

  •  104.084,16 TL TL ödemek.
  • 21 günlük temel askeri eğitim almak.
  • 31 Aralık 1993 öncesi doğanlar yararlanacak.
  • Bedelli askerlikte yaş sınırı düzenlemesiyle birlikte 1 Ocak 1994 doğumlular da  uygulamadan yararlanabilecek.
  • Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, yurt dışında resmi olarak 3 yıldan fazla süredir çalışıyorsa 2 bin avro ödemeleri ve uzaktan eğitim almaları karılığında uygulamadan yararlanacaklar.
  • Engelli vatandaşlardan da bu ücret alınacak ama eğitime tabii olmayacaklardır.
  • Temel askerlik eğitimi alacaklar ücretsiz izinli sayılacak.
  • Zorunlu eğitimin nerede yapılacağını Savunma Bakanlığı belirleyecek.
  • Gelir, Hazine Bakanlığı’na aktarılacaktır.
bedelli askerlik-iyi21com
bedelli askerlik şartları | iyi21

Bedelli Askerlik 2023 Hangi Bankalara Yatırılıyor?

Bedelli askerlik ücreti, Ziraatbank, Halk Bankası ve PTT’ye yatırılacak. Yurt dışında yaşayan kişiler, İnternet bankacılığı ile ödemelerini yapabilecekler.

Müracaatı kabul edilen yükümlüler, başvuru belgelerini alıp bankaya 15 bin lira yatıracak ve ardından dekontlarını askerlik şubelerine teslim ederek celp duyurusunu beklemeye koyulacaklar. Celp duyurusunda,  fiili olarak askerlik yapacakları birlikler ve tarihleri bildirilecek.

Bedelli askerlik başvuru klavuzu için asal.msb.gov.tr adresini ziyaret edin.

Önceki İçerikBeni Ne Motive Eder?
Sonraki İçerikBurun Eğriliği (Deviasyon) Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub

Yoruma kapalı.