Yapılan araştırmalara göre son zamanlarda en çok şikayet edilen fiziksel ağrılardan birinin bel ağrısı olduğu tespit edilmiştir. Bel ağrısı sebeplerinin başlıcaları, günlük koşuşturmaca, yoğun iş temposu, uyku pozisyonları, yapılan işin niteliği (ağır işlerde çalışıp daha çok fiziksel gücünü kullanmak zorunda kalanlar, ağır kaldırmak durumunda olanlar bel ağrısı çekenlerin başını çeker ne yazık ki) gibi daha bir çok sorun olabilir. Ancak bu ağrılarla baş etmenin yolları da var. Henüz başlangıç noktasında ise yada hiç böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız almanız gereken bir takım önlemler bulunmaktadır. Şimdi de bunlara değineceğiz.

 

Bel Ağrısı Problemi Yaşamamak İçin Neler Yapmalıyız ?

Öncelikle uyku pozisyonlarına dikkat etmek gerekir.

Mesela sağ veya sol tarafımıza yatıp, bacaklarımızı kendimize doğru çekip ve kafamızı da olabildiğince göğüs hizasına kadar eğdiğimiz takdirde hem boyun hem de bel fıtığına sebebiyet verebiliriz. Yüzü koyun yatış pozisyonu ise çok sakıncalı bir pozisyondur, çünkü  bu şekilde boyun ve omurga ciddi anlamda zarar gördüğünden sinir sıkışmasına kadar ilerler durum.

Ağır kaldırmayınız.

Bu bel hastalıklarına atılan ilk adımdır. Bir ağırlık kaldırmak zorundaysanız eğer dizlerinizi kırarak eğilmelisiniz. Direk omurgayı kullanarak eğilmek bel kemiğini zedeler. Uzağınızda olan her hangi bir cismi almak için ona uzanmak yerine cisme doğru yaklaşın ve ondan sonra almaya gayret edin. Bu durumda belde zorlamalara neden olmaktadır.

Fazla kilolar her zaman başa beladır.

Bel ağrılarından kurtulmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. Çünkü vücut ağırlaştıkça ayaklar ve omurga taşımada zorlanacaktır. Bu da fıtık problemini ortaya çıkarmaya yeterli bir etkendir.

Gün içinde hafif egzersizler yapmaya dikkat edin.

Belinizi yormayacak şekilde yapacağınız egzersiz hem vücudunuzun diğer bölgelerin sıkılaşmasına hem de bel ağrısı problemini en aza indirmede önemli rol oynamaktadır.

Zaman zaman parmak uçlarınızda yürümeye özen gösterin.

Bu şekilde her hangi bir bel ağrısı şikayetinde ağrının şiddetine göre en azından bir uzmana başvurmanız netlik kazanacaktır.

 

 

Önceki makaleCilde İyi Gelen Bitkisel Çaylar
Sonraki makaleCilde İyi Gelecek Maske Önerileri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here