Kendinize hiç Beni Ne Motive Eder diye sormuş muydunuz? Her sabah uyanmanızı sağlayan şey nedir? Seni tahrik eden şeyleri biliyor musun? Motive nasıl arttırılır?

Sıradan bir insansanız, diğerleri gibi sizi neyin motive ettiğine dair hiçbir fikriniz yoktur. Her sabah ne için uyanmak istediğinizi ve bu hayatta ne yapmak istediğinizi bilmiyorsunuz demektir. Beni Ne Motive Eder diye soranlar için hemen cevaplayalım, temel anlamda isteklenmek ve güdülenmek demektir. Yazımıza başlamadan önce 21 gün boyunca sizler için hazırladığımız motive edici cümlelerin yer aldığı yazımızı da okuyabilirsiniz.

motive olmak-iyi21
nasıl motive oluruz?-iyi21

Beni Ne Motive Eder?

Her sabah aynı hevesle uyanmamızı sağlayan şey nedir, hiç düşündünüz mü? Cevap, şüphesiz motivasyon. Sizi nelerin beslediğini biliyor musunuz? Daha da önemlisi kendinizi tanıyor musunuz? Hadi, şimdi kendimizi tanımak için bir yolculuğa çıkalım. Var mısın?

İsteklerine ulaşamadığında kendinle ilgili yargılarda bulunabilirsin. Kilo vermeyi çok istiyor olabilirsin fakat bir türlü kollarımızı sıvayamadığımızda öfkemiz büyür. Hayır! İsteksiz ve hırssız değiliz. Sadece bizi ateşleyecek şeyleri bilmiyoruz.

Birkaç saniyeliğine de olsa durun ve gözlerinizi kapatın. Sizi ne mutlu ediyor? Öncelik, motivasyon kaynaklarınızı bulmaktan geçecek. Sizi motive eden şeyleri nasıl belirleyebilirsiniz? İşte böyle:

Kendinizi tanıyın. Nelerden hoşlandığınızı bilmek için kendinizi tanımanız gerek. Kendinize dışarıdan bir göz ile bakın. “Ayşe nelerden hoşlanıyor, onu neler üzüyor?”

Günlük tutun. Kendinize belirli bir zaman dilimi belirleyerek bu dönem içerisinde günlük tutmaya özen gösterin. Sonrasında kendinizi analiz etme şansınız olur ve ne zaman mutlu hissettiğinizi daha somut olarak görebilirsiniz. Hangi olaylar sizi heyecanlandırmış, hangi olaylar geri çekmiş… Bunları bilmek size kendinizle ilgili bazı ipuçları verecektir.

Kendinize sorular sorun. Bu hayatta peşinden koştuğunuz şey nedir? Tüm içtenliğinizle bu soruyu cevaplayın. Para, dostluklar, aile, yalnızlık… Cevabınız motive kaynağınızdır.

Test çözün. İnternet üzerinde “Sizi ne motive eder ve Motive nasıl arttırılır?” isimli testleri çözmek, aradığınız sorunun cevabını size verebilir.

motive-iyi21
insanları ne motive eder | iyi21

Eylemlerimizde temelde iki duyguyu çok keskin yaşarız: acı ve zevk. Bir kişiden hoşlanıyorsunuz ve tanışmak istiyorsunuz. Fakat reddedilmekten de korkuyorsunuz. Korkunuz daha büyükse ona asla yaklaşamayacaksınız. Eğer tanışmaktan alacağınız zevk, reddedilmenin acısından büyükse tanışma gerçekleşecektir.

Eğer zevk veriyorsa bunu zaten yaparsın. Ya vermiyorsa?

Yine kilo örneği ile ilerleyelim. Kilo vermeyi istiyorsunuz. Fakat bu yol zorlu bir yol, acı çekeceğinizi düşünüyorsunuz. Eğer bu süreçte çekeceğiniz acı, zayıf bedene sahip olmanın zevkinden büyükse ve kilolu olmak sizin canınızı çok da sıkmıyorsa ya hayallerinizi ertelerseniz ya da hayallerinize göre hareket etmezsiniz.
Hayallerinizi ertelemeye başladığınızda hissettiğiniz acı çok büyük değildir ve kendinizi farklı şeylerle meşgul edersiniz. Ancak belirli bir süre sonra bu acı artarak sizin için epey zorlayıcı hale gelecektir.

Şimdi asıl soruya gelelim. Neden bazı insanlar son dakikaya kadar beklerken bazıları hemen yapıyor? Bildiniz! Cevap; motivasyon. Yapılan araştırmalara göre insanları motive eden belirli ortak etkenler var. İnsanı neler motive eder?

motivasyon yazıları-iyi21
nasıl motive ederiz | iyi21

İnsanları  Motive Eden 6 Ortak Faktör:

1.Para ve Ödüller
Kendinize rüşvet vermek bazı zamanlarda işe yarayabilir. Zamanla tüm hedefleriniz para ve ödül odaklı olacağı için sadece onlar için uğraş gösteriyor hale geleceksiniz.

Para ve ödül peşindeyseniz iki kez düşünün. Gerçekten istediğiniz bunlar mı, duygular mı?Neyin peşinden koştuğunuzu bildiğinizde, yolculuğunuz değerlenecek ve kolaylaşacaktır.

2.En Birinci Olmak
Bazı insanlar ikinci olmayı asla kabul edemezler çünkü kaybetmekten korkarlar. Bu uğurda her şeylerini ortaya koyarlar. O hedefe varmak için zamanlarını feda ederler, sıkı çalışırlar. En iyisi olmak için! Muhammed Ali diyor ki:
-Her dakika eğitimden nefret ettim, ama dedim ki; “Bırakma. Şimdi acı çek ve hayatının geri kalanını bir şampiyon olarak yaşa. ”
Siz hayalleriniz için hafta sonunuzu ya da gecenizi feda etmeyi göze alıyor musunuz?

3.Diğerlerine Yardımcı Olmak
Bir başkasının hayatına dokunmak, dünyayı güzelleştirmek motive edici bir eylemdir. Bazı insanlar bundan oldukça hoşlanır. Diğerlerine yardımcı olmaktan kastımız yalnızca maddi değil. Manevi anlamda birilerine destek olmak, çıkmazdan çıkarmak da bu hisse dahil. Belki bir sokak kedisini sahiplenmek ya da ona mama ve su yardımı yapmak… Dünyayı güzelleştiren etkenlerden birkaçı…

4.Güç ve Şöhret

Politikacılar bu konudaki en iyi örnektir. İktidar ve şöhret onları her zaman motive eder. Gücün ve şöhretin motive ettiği insanlar daima büyüme odaklı düşünürler ve her adımlarını buna göre atarlar.

Ya sen? Sen nasıl iyi hissediyorsun? Bir işin parçası olurken mi, ekibe liderlik ederken mi?

5. Takdir
Takdir edilmek, her zaman insanı motive eder. Bir işi başardığınızda karşı taraftan olumlu şeyler duymak, daha iyisini yapmak için etkileyici bir faktördür.
Takdir edilmekten hoşlanır mısın? Kendini kanıtlamak senin için ne kadar önemlidir?

6. Tutku
Bazı insanlar neden erken uyanıp, o iş için koşturuyor? Cevap verelim, onların farkı tutkuları! Ne için boş zamanınızı feda edebilirsiniz? Bu sorunun cevabı, aynı zamanda birçok şeyin cevabı olacak. Lütfen dürüst olun.
Tutkunun gücüne inanın, tutkuyla bağlandığınız bir şeyden asla vazgeçmez ve tembellik etmezsiniz. Tutku, yaşamda istediklerimizi almamız için bizi yönlendirir.

motivasyon yazıları-iyi21
motivasyon | iyi21

Motivasyonu Başarıya Dönüştürmek

İnsanların istediklerini elde etmeye yarayan şeyler hakkında artık bir fikriniz var. Acı ve zevkin gücünü nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz.

İnsanların ortak motivasyon faktörlerinden hangisini kendinize uygun görüyorsunuz? Bazen birden çok faktörü birlikte kullanabilirsiniz ama bir tanesi daha güçlü olacaktır.

Hayatınızda sizi neyin motive ettiğini keşfettikten sonra, bu faktörü genişletin ve kullanmayı öğrenin.
Örneğin; motive kaynağınızı bir yere not edip her gün gözden geçirin. Steve Jobs, evinde Albert Einstein’ın bir portresini bulunduruyordu. Portresini gördüğü ve vizyonunu hatırladığı zaman kendini doğru yola yönlendiriyordu.

Motive nasıl arttırılır? Artık her şeyi biliyorsunuz!

Önceki İçerikStarbucks’ta Kahve Nasıl Seçilir? Kahve Çeşitleri, Menü Okunuşları ve Fiyatları
Sonraki İçerik2023 Bedelli Askerlik Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub