İletişimin altın çağına eriştiği günümüzde, özellikle sanal alemde sizlere ulaştırılan “beslenme destek ürünleri! Sağlığınızı riske etmektedir. Ayrıca bilgi kirliliği ve kazanma hırsı da bu pazarın başka bir kirli yüzü…

Bir de popüler kültürün dayatması “incecik bedenlere sahip olma algısı” güçlendikçe “kilo fazlalığı” sorunu yaşayanlar için, bu tür ürünlere ulaşma isteği arttıkça, riskler de bir o kadar da artmaktadır.

Özellikle “uçsuz- bucaksız internet” kanalı ile kolayca elde edilen “beslenme destek ürünleri” ciddi tehlikeler saçmaktadır.

Neredeyse her gün, bu amaçla kullanılan yeni bir ürün, aktarlarda!, lokman hekimlerde! market raflarında yer almakta;

Ürünle ilgili mucizevi! Tüm bilgiler sıralanıyor, tek hedef bu ürünün yaşamınızda yer almasını sağlamak, birkaç örnek;

Altın çilek preparatı; bir çok insan zarar gördü, ölümler oldu.

Biberiye hapı; çoğu basına yansımasa da birkaç kişinin ölümüne sebep oldu,
Lida formatında ürünler… Birçok kullanıcı zarar görmekte. Özellikle taşradan insanlar yaşamını kaybetmekte…

…Ve adını bilemediğimiz daha birçok ürün…

Velhasıl internette ulaştığınız birçok “ürün! Bu ürünlerin sizler tarafından kolay kabul görmesi için, isimleri de “BESLENME DESTEK ÜRÜNLERİ” gibi isimlerle masum hale getirilerek sizlere ulaştırılıyor.

Kısaca gözünüzle görmediğiniz, elinizle dokunmadığınız herhangi şey! Beslenme ürünü değildir. Üstelik bu tür ürünlerde “etken madde” çoğunlukla belirtilmez. Örneğin nar hapı yerine” narı tercih etmek gibi..

Tekrar hatırlatalım; herhangi bir sağlık sorununu tedavi etmede mucize bir gıda, bir karışım, bir cihaz yoktur. Asıl mucize; doğanın bize sunduğu tüm gıdaları, belirli bir” beslenme bilgi /bilinç düzeyi” ile araştırmak ile tüketmektir.

Ölçülü beslenin sağlıklı yaşayın

Yazar: Ayşe Cengiz
Beslenme uzmanı

Önceki makaleKabuklu “yağlı tohumların” beslenmemizdeki yeri
Sonraki makaleHer Gece Yorgunum Cevabını mı Alıyorsunuz?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here