Yaratıcı aktiviteler, gün içinde iyi duygulanımların sürekliliğini sağlıyor.

Sanatsal yaratıcılık, ne kadar amatörce olursa olsun, ruhu besliyor. Yakın zamanda Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırmaya göre yaratıcı aktiviteler, pozitif duygulanımlarda sürekliliği sağlıyor. Psikolojik olarak iyi hissetme durumu hayatın gündelik döngüsüne adeta salınıyor.

Bu yalnızca yaratıcı alanlarda çalışan insanlar için geçerli bir durum değil. Yaratıcı hobiler ve yazarlık, çizerlik gibi yan projelerle olan uğraşlar da aynı duygulanımı veriyor.

Journal of Positive Psychology’de yayınlanan bir çalışmada, 658 gönüllü 13 gün boyunca günlüklerine o süre zarfında ne kadar yaratıcı olduklarının ve yaratıcılık derken neleri kastettiklerinin kaydını tutmuşlar. Araştırma süresi sonrası, katılımcılar kişisel pozitif gelişimlerinin arttığını ve çok daha iyi hislerle donandıklarını belirtmiş.

Harvard Üniversitesi’nde kıdemli araştırmacı olan Tony Wagner’in görüşüne göre yaratma ve bunu ifade etme bize amaç duygusu katıyor.

Yaratıcılık aynı zamanda günlük yaşamdaki stres ve anksiyete oranını azaltıyor. Bizleri daha çok çocukluğumuza yönlendiren oyun ve merak duygularımızı canlandırıyor. Fiziksel ve mental sağlığın gelişimini iyi yönde etkiliyor.

 

Önceki İçerikSentetik İlaçlara Alternatif 21 Doğal Antibiyotik
Sonraki İçerikŞehrin İçinde Peri Masalı
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz