Botoksun Zararları

Genç görünmek için birçok kişi tarafından tercih edilen botoks, yapısında botulinum adı verilen toksit madde içerir. Genel olarak vücuda botoks etkisi dışında pek çok farklı faydası da dokunur. Ancak bu maddenin sadece bazı insanlarda ortaya çıkan yan etkileri gözlemlenmiştir.

Botoks Yaptırdıktan Hemen Sonraki Etkileri;

Botoks yaptırdıktan sonra, enjeksiyon yapılan yerlerde yara izleri ve şişlikler oluşabilir. Ayrıca operasyondan sonra halsizlik, ağrı, ateş, öksürük, ve akıntı gibi gripten alışık olduğumuz etkiler gösterdiği bilinir.

Eğer operasyonda enjekte edilecek madde, yanlış bir noktaya enjekte edilirse, kişinin yüzünde ciddi şekil bozukluğu oluşabilir. Özellikle bu durum kişi gülerken açığa çıkar. Bu operasyonun yanlış yapılması sonucunda ayrıca; göz kapaklarında sarkma veya düşme de yaşanabilir. Son olarak gözlerde aşırı sulanma veya aşırı kuruluk gibi etkilere de rastlanır.

Diğer Riskler

Aşağıdaki botoksun yan etkileri, nadir de rastlansa hastalarda görülebilir. Dolayısıyla bunları önceden, bilip hareket etmeniz çok önemli.

Not: Hamile veya emziren kadınların, botoks yaptırması ciddi derecede sakıncalıdır.

İçindeki madde dolayısıyla botoks bazı insanlarda çok tehlikeli etkilere neden olabilir. Bunlardan bazıları;

  • Düzensiz kalp atışı
  • Göz kapakları ve deride kabuklanmalar
  • Boğazda şişkinlik, sesin boğuk çıkması
  • Yemek yerken zorlanma
  • Vücutta aşırı yorgunluk hissi ve ağrı
  • İdrar tutamama
  • Yanlış enjeksiyon sonucu, görme problemi

Ayrıca belirtmemizde fayda var; botoks yaptırmadan önce mutlaka vücudunuza test yaptırın. Ve doktor seçimizi çok iyi yapın. Çünkü bu işlemin geri alınması çok zordur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here