En ideal kilo boy ile orantılı olandır. Hatta bir çok internet sitesinde boy kilo hesaplama programları bile görebilirsiniz. Özellikle sporcuların çok önemsediği boy kilo oranı sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Daha fit görünmek, fazla kilolardan kurtulmak vb. gibi bir çok sorunların temelinde aslında boy kilo arasındaki fark yatmaktadır. Bu farkı dengelediğiniz takdirde vücudunuza hiçbir zaman küsmez her zaman pozitif ve daha enerjik olmanız mümkün. Biz iyi.com olarak boyunuza göre kilonuz orantılı mı? Sorusunu cevaplayacağız. Ancak, şunu baştan söyleyelim her insanın vücut yapısı değişkenlik gösterdiği için asla kesin bir dille konuşamayız. Yani, boyunuz şu ise kesinlikle kilonuzda bu olmalıdır demek yanlış olacaktır. Sadece genel bir dil kullanacağız…

Boy – Kilo Hesabı Neye Göre ve Nasıl Yapılır ?

Boy kilo hesabı genelde vücut kitle endeksine göre hesaplanır. Nedir bu kitle endeksi ?  Kilo miktarının, boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir ve aradaki fark ise en fazla 15 – 20 sayı oynayabilmektedir. Daha azı yada fazlası bu dengede bir sorun olduğunu göstermektedir.

Boy – Kilo Oranını Dengede Tutmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Her şeyden önce ideal kilonun ne olduğunu öğrenmek ve daha sonra da ideal kiloyu korumak önemlidir. Bu da elbette ki her fırsatta vurguladığımız gibi beslenme ve spor yapmaktan geçmektedir. Boğazına düşkün insanlar her daim bu tarz sıkıntılarla baş etmenin yollarını aramaya mahkum olmuşlardır. Ya diyet yapmanın yollarını ararlar, ya da spor nasıl yapılır?, ideal kiloya ulaşmak için neler yapılır? gibi sorulara cevap aramaya başlarlar. Tabi bu işin üstesinden gelemeyip “ben halimden memnunum” diyenleri ayırıyoruz. Halbuki bu şekilde uzun uğraşlara girmek yerine en başından yediklerimize içtiklerimize, uyku düzenimize dikkat edip, vücudumuza zarar verecek olan her türlü faktörlerden kaçınsak daha iyi olmaz mı? Boyunuzu ölçün ve kilonuzu da ona göre dengelemeye çalışın dediğimiz gibi arada en fazla 15 – 20 sayı farkı olabilir. Örneğin boyunuz 180 ise kilonuz en fazla 95, en az ise 65 olabilir. Ama bunlar sınırdır unutmayın. Ve tekrar etmekte fayda görüyoruz her insanın bünyesi, vücudu aynı değildir. Bu nedenle de boyun kiloya göre orantılı olup olmadığı hususunda bir uzmandan yardım almak en doğru karar olacaktır.

Önceki İçerikYaşlılarda Beslenme
Sonraki İçerikSaçlarında Değişiklik Yapmayı Düşünenlere Saç Trendleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz