Bulanık Görme Nedenleri

Bulanık görmenin sebebi her zaman görme bozuklukları değildir. Bazen farklı şekillerdeki bulanık görme durumu, çok daha kritik hastalıkların habercisi olabilir.

İşte bulanık görmenin nedenleri:

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu bulanık görmede çok sık rastlanan bir problemdir. Eğer bulanık gördüğünüz zaman gözünüzü kırptığınızda bulanıklık geçiyorsa, göz kuruluğuna sahipsiniz demektir.

Katarakt

Kataraktta göz lensinin ön yüzeyine adeta bir perde çekilir. Bu durum görme kaybına sebebiyet vermektedir. Yaş ilerledikçe katarakt daha da ilerler.

Göz Tansiyonu

Göz tansiyonunda gözün içerisindeki damarlar zarar gördüğünden, görme kaybı olur. Bu yüzden göz tansiyonu çok ciddi bir sorundur ve mutlaka tedavi edilmesi gerekilmektedir. Eğer gözde ağrı, kızarma ve bulanık görme gibi şikayetiniz varsa mutlaka doktora başvurun.

Şeker Hastalığı

Hayatında uzun süreli şeker hastalığı yaşamış olanlarda, bulanık görme problemiyle sıklıkla karşılaşılır. Sebebi kan şekeriyle birlikte retinanın merkezinin şişmesidir.

Kan Şekeri

Düşük veya çok yüksek kan şekerinin bulanık görmeye yol açtığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Çünkü gözdeki sıvılar kan şekeri yüzünden yer değiştirebilir. Bununla birlikte göz lensinde boyut değişikliği yaşanır.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon tüm vücudu etkiler. Özellikle görmede bozukluk ve denge kaybına yol açar. Eğer tansiyon probleminiz ciddiyse, gözdeki kılcal damarlara kalıcı hasar gelmiş olabilir.

Kansızlık

Kansızlıkta, görme bozukluklarıyla karşılaşılmaktadır.

Önceki İçerikHer Gün Zeytin Yağı İçmek
Sonraki İçerikYeni Sezonun Olmazsa Olmaz Trendleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz