Kültür & Popüler Kültür

Kültür, uzun yıllar boyuna nesilden nesile aktarılan, toplumlara özgü maddi ve manevi her şeydir. Geçmişten gelen bir ağırlığı ve yaşanmışlığı vardır. Kalıcı insan alışkanlıklarından beslenir. Popüler kültür ise neredeyse herkesin eleştirdiği fakat yine neredeyse herkesin bilinçli ya da bilinçsiz olarak içinde olduğu, yaşadığı yaşattığı bir kavram olarak çıkıyor önümüze.

Popüler kültürü tanımlarsak; belli bir dönem için geçerli olan, hızlı üretilip tüketilen, güçlü bir geçmiş dayanağı olmayan bir kavramdır diyebiliriz. Bir dönem içi geçerliliğini korur ve yerini yeni bir alışkanlık ya da moda unsuruna bırakır.

Popüler Kültürü Eleştirmek de Popüler Kültür mü?

Yoksa hepimiz bu bir anda görünüp kaybolan ama asla sonu olmayan kasırganın birer oyuncusu muyuz? Ona rağmen onun bir parçası mıyız? Popüler kültürü ve onun getirdiği her ne olursa eleştiren bir furya var biliyorsunuz. ‘Bunlar hep popüler kültür!’ diyenler de çok popüler bugün…

Herkesin Bir ‘Popi’si Vardır!

Kimi eleştirir kimi popüler olan her şeye ayak uydurmaya çalışır ve daha neler neler… Ancak bazen öyle moda akımları çıkıyor ki ortaya, geride kalmışsa iyi ki, şimdilerde popülerse biran önce ortadan kalkmalı dedirten cinsten.

İyi ki Geride Kalmışlar!

Bu moda akımlar bir zamanlar yükselişe geçmiş ve insanlar tarafından kullanılmış inanabiliyor musunuz?

Aşırı Düşük Bel Pantolon

Daha çok erkeklerin kullandığı, boxer gösterme amaçlı kullanılmış jeanler iyi ki geride kalmış…

G String Modası

Hatırlayan hatırlar. Bir zamanlar, özellikle kadınlar pantolonlarının içine giydiği çamaşırlarla ben buradayım diyordu…

Topuksuz Topuklu Ayakkabılar

Bir bakanın dehşetle bir kez daha baktığı bu ayakkabılar bir zamanlar popüler kültür ögelerinden bir tanesiydi!

Kasık Dekoltesi

Şimdiden söyleyelim bu akım ünlülerden öteye geçemedi ama birçok ünlü de bu popiye kaptırdı kendini zamanında…

Şimdilerin Popileri

Şu sıralar ise hem geçmiş zamanlara dönüş yaşanırken aynı zamanda çok farklı moda trendleri deneniyor. Özellikle sosyal medyanın da yardımıyla son trendler anında tüm dünyaya yansıyor…

Yüksek Bel Jeans

Son birkaç yıldır özellikle kadınların rahatlıkla kullandığı ve çoğu zaman oldukça şık görünen bir pantolon akımıdır kendisi…

Vintage Giyim

Şimdilerde trend olan eskilere dönüş kendini giyimde de gösteriyor. Vintage giyim tarzı ile annelerin sandıkları açılıyor.

Göz Dövmeleri

Gel de eleştirme diyenler burada mı? Son zamanlarda sosyal medyada da çokça paylaşılan bu trend göz küresine yapılıyor. İnanılmaz acımasına rağmen insanların bunu yapmasını neye bağlarsınız bilemiyoruz. Yoksa bunlar hep popüler kültür mü!?

Önceki İçerikGeçmişten Günümüze Kaşların Evrimi
Sonraki İçerikKüçük Penisli Erkekler İçin En İyi Seks Pozisyonu Önerileri
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz