Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre her yıl yaklaşık olarak 50 bine yakın estetik operasyonları gerçekleşiyor ve bunların da büyük çoğunluğunu burun estetiği ameliyatları oluşturuyor. Özellikle kadınlar kendilerinde rahatsız oldukları bölgeleri (burun, meme, dudak, çene gibi…) estetik cerrahları aracılığı ile istedikleri şekle getirmeyi amaçlarlar.

Ve her yıl burun estetiği daha çok gençler arasında giderek artış göstermektedir. Elbette ki herkes istediği estetik görünüme kavuşmak için bıçak altına yatma isteğinde özgürdür. Ancak burun estetiğinde dikkat edilmesi gereken bir takım önemli ayrıntılar da vardır. Örneğin;

  • Burun estetiği ameliyatı olmadan önce ameliyatı yapacak olan cerrahı eğitim, tecrübe kısaca yaptığı işlerle ilgili yeteri düzeyde araştırma yapmak gerekir. Aksi takdirde burunda daha estetik bir görünüm kazanayım derken aksine hüsrana uğrayarak depresyona girmek de kaçınılmaz oluyor ne yazık ki.
  • Burun estetiği ameliyatı sanıldığının aksine gayet meşakkatli ve çok fazla dikkat gerektiren bir işlemdir. Bu işi Türkiye’de yapan çok sayıda hekim bulunmaktadır. Ancak her estetik cerrah iyi bir cerrah olmayacağı gibi her hastanenin uygun gördüğü fiyat aralığı da aynı olmayabiliyor. Siz siz olun, burun estetiğini ucuza getireceğim diye tecrübesinden yeterince emin olmadığınız ancak bu işi ucuza mal edeceğinizi belirten her hekime yaptırmayın. Aksi halde daha sonra tekrar tekrar burun estetiği operasyonu geçirmek zorunda kalabilirsiniz.
  • Burun estetiği yaptıracaksanız, çok bariz bir şekilde kendini belli edecek düzeyde bir ameliyat istemeyin. Hafif kaldırma yada düzeltme işlemleri ile aslında estetiksiz bir imaj çizmenizdir önemli olan. Örneğin, bu tarz bir ameliyat sonrasında insanların sizi gördüğünde “ aa sende bu gün ayrı bir güzellik var, tatil sana yaramış, yeterince dinlendin galiba” şeklindeki söylemleri ile karşılaşıyorsanız burun estetiği operasyonunuz başarı ile sonuçlanmıştır demektir.

Ayrıca unutmayın ki, güzellik estetikle değil doğallığı yakalamakla mümkündür.  Estetik sonrasında haddinden fazla küçülmüş burunlar her ne kadar bir dönem tercih edilse de artık günümüzde pek de talep edilen bir model değildir zaten.

Önceki İçerikSelülitlerle Baş Etme
Sonraki İçerikAyakkabı Seçimi ve Sağlık
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz