Kendisini esprili zannedip çevresindeki insanları kızdıracak şekilde şakalar yapanlar için büyük fırsat olan 1 Nisan, geçmişten günümüze farklı şekillerde yapılan şakalara sahne olmuştur. Bu şakalar bazen bireysel bazen de kitle iletişim araçları aracılığıyla milyonları etkileyecek şekilde yapıldı. Sizler için yapılmış Dünyada 1 Nisan için yapılmış en ünlü şakalardan bazılarını derledik. İyi okumalar!

İşte Tarihte En Çok Ses Getiren 1 Nisan Şakaları

Thomas Edison’un Yemek Makinası Şakası 1 Nisan 1878

Thomas Edison, yaptığı icatlarıyla Amerikalıları oldukça etkileyen bir bilim insanı olduğundan dolayı, yaptığı çalışmalar yakından takip ediliyordu. Bunun farkına varan New York Graphic gazetesi, Thomas Edison’un dünya üzerindeki açlığı yok edecek yemek makinasını icat ettiğine dair haber yayımladı. Thomas Edison’un icat ettiği yemek makinası toprağı tahıla, suyu ise şaraba çevirebileceğini dair bilgiler yazıya eklendi. Bu haber Amerikalılar arasında o kadar çok yayıldı ki, Buffalo Commercial Adviser köşesinde hayali icat edilen yemek makinası üzerinden Thomas Edison’un zekasını övmüştü. New York Graphic gazetesi editörleri, bu yazıyı aynı şekilde gazetesinde yer vererek oltaya düştüler başlığıyla yaptıkları yemek makinası haberinin 1 Nisan şakası olduğunu duyurdular.

Yunan Devlet Radyosu 1 Nisan Şakası

Yunanistan’ın başkenti Atina’da 1980’lerde hava kirliliği düzeyinde artış meydana gelmişti. Hava kirliliği Yunan Devlet Radyosu yetkilerinin aklına çılgınca bir şaka fikrini getirdi. Radyodan yapılanan anonsta, hava kirliliği boyutunun olağanüstü şekilde kötü duruma geldiği başkent Atina’nın derhal boşaltılması gerektiği duyuruldu. Radyo anonsunu duyan halk Atina’yı panik içerisinde hızlıca terk etmeye başladı. Yapılan anonstan 3 saat sonra haberin 1 Nisan Şakası olduğu duyuruldu.

ABD Beyaz Saray’ın 1 Nisan Şakası

Beyaz Saray resmi Twitter hesabından Başkan Barack Obama’nın 1 Nisan’a özel bir video ile basın açıklaması yapacağı duyuruldu. Bu özel mesajı görmek isteyen Amerikalılar, kürsüye çıkacak kişinin Obama olmasını beklerken, 9 yaşındaki Robby Novak çıktı. Robby konuşmasında, ‘’görünüşe göre başka birisini bekliyordunuz. İşte size 1 Nisan şakası’’ diyerek yapılanın Beyaz Saray’ın 1 Nisan şakası olduğunu açıkladı.

Ünlü Futbolcu Diego Maradona’nın 1 Nisan Transfer Şakası

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde yayınlanan İzvestiya gazetesi, kötü haftalar geçiren Spartak Moskova’nın, bu gidişatına dur demek için dünyanın en iyi futbolcusu Diego Maradona’yı yıllık 6 milyon dolar karşılığında transfer ettiğini haberleştirdi. İzvestiya gazetesinin geçtiği bu haberi gerçek zanneden Associated Press(AP) takipçilerine bu haberi geçti. AP yetkileri haberi geçtikten sonra detayları öğrenmek için İzvestiya gazetesi yetkileriyle iletişime geçtiğinde haberin 1 Nisan şakası olduğunu öğrendi.

Uçan Penguenler 1 Nisan Şakası

Penguenlerin uçabildiğine dair genel bir bilgi ortalıkta dolaşıyor. Peki ya bu bilginin nereden kaynaklandığını merak ettiniz mi? Bu bilgi BBC’de Terry Jones’ın sunduğu Evrimin Mucizeleri programında, Adelie penguenlerinin uçtuğuna dair görüntüler verildi. Adelie penguenleri yaşadıkları yerlerde havalar çok soğuk olunca, tropik iklimin tadını çıkartmak için Güney Amerika’ya gittiği söylendi. Haber o kadar inandırıcı gelmişti ki Adelie penguenlerinin uçtuğu Güney Amerika’da gözlem için gidenler oldu.

Devlet Başkanlarının Aşkı 1 Nisan Şakası

Büyük Britanya’nın devlet başkanı ‘’Demir Leydi’’ lakaplı Başbakan Margaret Thatcher ile Sovyetler Birliği devlet başkanı Mihail Gorbaçov arasında geçiyor. Başbakan Margaret Thatcher’ın Sovyetler Birliği gezisinin 1 Nisan’a denk gelmesini fırsat bilen Daily Mirror, Başbakan Thatcher’in Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov ile Moskova’nın Gorki Parkında çekildiği samimi fotoğrafları paylaşarak, başkanların aşk yaşadığını okurlarına paylaşıyordu. Daily Mirror gazetesi paylaştığı haberde samimi pozları, başkanlara benzer kişileri kullanarak çekip 1 Nisan günü için şaka yaptıklarını açıkladı.

Aslana Banyo Yaptırma 1 Nisan Şakası

İngiltere’de yapılan en kaliteli şakalardan birisi olarak kayıtlara geçen bir şakadan bahsedeceğiz. Saf insanları kandırmanın sembolü haline gelen geleneksel aslan banyosu şakasında, insanların Londra Kulesi’ne biletle girip izlemeye davet ediliyor. Aslanların banyo edilmesi olayı o kadar merak konusu olmuş ki, insanlar Londra Kulesine çıkıp aslanların banyo yapmasını beklemişler. Dawk’s Haber Bülteni 2 Nisan gününde yaptığı haberde insanların kulede toplandığını yazdı.

Yanardağ Patladı 1 Nisan Şakası

ABD’nin Alaska eyaletinin Sitka şehrinde yaşayan Porky Bickar şaka yapmak amacıyla, Edgecumbe yanardağına yüzlerce lastik tekeri taşıdı. P. Bickar taşıdığı yüzlerce lastik tekeri ateşe verdiğinden dolayı Edgecumbe yanardağından dumanlar yükselmeye başladı. Yükselen dumanlardan dolayı yanardağın patladığını düşünen halk panik içerisinde bölgeyi terk etmeye çalıştı. Uzun sürmeden bunun bir şaka olduğu anlaşıldı. 6 yıl sonra yanardağın gerçekten patlamasından sonra halktan bazıları Porky’e mektupla‘’bu sefer ileri gittin’’ yazmıştır.

Önceki makaleBir Mucizenin Sembolü Paskalya Yumurtasının Hikayesi Nedir?
Sonraki makaleTürkiye’de Heyecan ile Beklenilen Disney Plus’un Yayın Tarihi ve Ücreti Belli Oldu!