Buzdolabınızda Bulunmaması Gereken 3 Tehlikeli Yiyecek!

Birçok insan buzdolabında bulunan yiyeceklerin sağlıklı olduğunu düşünür. Çünkü onlara göre bu yiyecekler donmuş veya işlenmiş değildir. Bu bilgi hem doğru hem yanlış. Gelin dolabınızda bulunan 3 tehlikeli yiyeceğe birlikte göz atalım.

1.  Light Süt ve Light Yoğurt

Son yapılan araştırmalara göre, sütün ve yoğurtun içinde bulunan doğal yağ vücudunuza zarar vermekten çok fayda sağlıyor. Bu araştırmada sütün içinde bulunan yağın hiçbir zararının olmadığı belirtiliyor. Ayrıca kanser riskinizi de gözle görünür oranda azaltıyor. Sütün içinde bulunan yağın bir zararı yoksa, neden daha fazla para harcayarak yağsızını alasınız ki?

2.  Mayonez

Mayonezi çok sevseniz bile, onu tüketmekten uzak durun. Çünkü içindeki besinler size hem fayda sağlamıyor hem de kilo almanıza sebep oluyor. 20 gram mayonezde tamı tamına 136 kalori var. Bu miktarda mayonez gün içinde yiyeceğiniz sandviçi kalori bombasına çevirebilir. Dolayısıyla sürekli mayonez tüketerek, karnınızı doyurmadan kilo almış olursunuz.

3.  İşlenmiş Etler

Her ne kadar işenmiş etlere Türk halkı olarak bayılsak da, verdiği zararları görmezden gelemeyiz. Dünya Sağlık Örgütü tarafında yapılan araştırmada işlenmiş etlerin içinde bulunan kimyasalların kanser olma riskini arttırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca bu kimyasalların, günlük ortalama 50 gram işlenmiş et yiyenlerde kalp krizi riskini %42 ve şeker hastalığı riskini %19 oranında arttırdığı bulunmuştur. İçlerindeki yüksek miktardaki tuzlar da cabası.

Tüm bunların tatları her ne kadar cezbedici olsa da, sağlığımız için faydalı olanı yapmalıyız.

Sağlıklı kalın!

Önceki İçerikSağlık, Stres ve Pokemon Go!
Sonraki İçerikBotoksun Zararları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz