Merhabalar,

Siz de çay tiryakilerinden iseniz yada “kahve içmeden kendime gelemem” diyenlerdenseniz bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Biz milletçe önce çayı sonra da kahveyi hayatımıza aldığımız günden bu yana asla vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımız haline getirmişiz. Öyle ki, akşam yemeklerinden sonra ya da kahvaltıda çay olmazsa olmazlarımızdandır. Yapılan bir araştırmaya göre de çay sudan sonra en çok tüketilen içecektir.  Kimilerimiz için de kahve öyledir. Orta, sade, şekerli… hatta öyle tiryakileri vardır ki kahvaltı yapmadan önce bir fincan kahve içerler…

Ancak ne kadar sevsek de çay ve kahve zararlı mıdır? sorusunu sormaktan alamıyoruz bazen kendimizi. Çayın ve kahvenin yararları olduğu gibi bir takım zararları bulunmaktadır.  Biraz bunlardan bahsetmek istiyoruz.

Kırk Yıl Hatırı Var Ama Dikkatli Kullanmakta da Fayda Var !

Kahvenin çokça tüketilmesi kalp – damar hastaları başta olmak üzere tansiyon ve şeker hastalarında da çarpıntıya neden olduğu iddia edilmiştir. Ayrıca kan basıncını da yükselterek ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı saptanmıştır. Kafein içermeyen kahveler de ise(filtre kahve) romatizmal rahatsızlıklara yol açtığı gözlemlendiği de belirtilmiştir. Bu tarz sağlık sorunları olan kişilere kahve önerilmemektedir.

Çayı Nasıl İçmeliyiz ?

Çayın çok fazla tüketilmesi durumunda bir çok kişide uykusuzluk, huzursuzluk, çarpıntı, anksiyete gibi sıkıntılara yol açtığı iddia edilmektedir. Her ne kadar çayın diş etlerine yararlı olduğu söylense de yine fazla tüketilmesi önceden çürümüş dişlerin daha çok zarar görmesine neden olabileceği de belirtilmiştir. Peki çayı nasıl tüketirsek zararlı olmaz ?

  • Çayı yemeklerden hemen sonra değil de en az 1 saat sonra tüketmek gerekir, böylece vücuttaki demir emilimini engelleyerek anemi yani kansızlık hastalığı riskini de ortadan kaldırmış oluruz.
  •  Uyumadan hemen önce içmemeliyiz aksi takdirde uykusuzluk dolayısıyla da yorgunluk ve halsizlik belirtileri gösterir.
  • Gün içinde susuzluğu gidermek için tüketilmemelidir, vücuttaki su kaybı geri döşünü olmayan sağlık sorunlarına yol açar.
  • Çayı şekersiz içme alışkanlığı kazanmak gerekir, kilo alımını ve diyabeti engellemiş olur.
  • Çay günde en fazla 1 litre tüketilebilir, yapılan bir araştırmaya göre belirtilen miktardan daha fazla alınan çay ileride kolon kanseri riski taşımaktadır.

Önceki makaleSağlıklı Bir Yaşam Sürdürebilmek İçin Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Önemi !
Sonraki makaleVücudun İhtiyacı Olan Kalori Miktarı !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here