Çayda Esmer Şeker Kullanmaya Başlarsanız…

Şekerden her ne kadar kaçsak da, günlük hayatımızda mutlaka bulunan bir besindir. Toz şeker yerine esmer şeker kullanmak, mantıklı olabilir. Çünkü esmer şeker içeriğindeki faydalı ek maddeler sayesinde bir nebze de olsa faydalıdır.

Esmer şeker aslında, beyaz toz şekerden daha doğal değildir. İkisi de üretilirken yaklaşık aynı işlemlerden geçerler. Ancak esmer şekerin içerisine üretilirken ekstra melas(pekmez) eklenir. Diğer tüm içerikleri toz şekerle aynıdır. Aslında melas eklenmesinin sebebi en başından beri hoş aroma vermesi içindi.

esmer şeker sağlıklı mı

Esmer şeker bilindiğinin aksine, toz şekerden çok daha az kalorili değildir. 100 gram beyaz toz şeker 400 kcal iken, 100 gram esmer şeker 380 kcal civarlarındadır. Bu değerlere bakarak, sadece kalori değeri için esmer şeker tüketmek zaten çok doğru değildir. Ancak esmer şeker, içeriğinde ekstra vitamin ve mineral bulundurur. Beyaz şekerden farklı olarak B12 vitamini ve kalsiyum minerali gibi takviyeler, esmer şekeri daha kaliteli bir besin haline getiriyor.
Tüm bu bilgilerle birlikte, beyaz şeker yerine esmer şeker kullanmak biraz da olsa daha sağlıklı. Çünkü hem daha az kalorili, hem de vitamin ve mineral gibi önemli temel besinleri içerisinde bulunduruyor.

Önceki makaleYaz Tatili Yapmak Şimdi Daha Kolay
Sonraki makaleGebelikte Çocuğun Sağlığı İçin Bu Ürünü Kullanmayın!
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here