Dünya genelinde internet üzerinde en çok araştırılan konulardan biri sağlıklı beslenmeye yönelik olduğu tespit edilmiş. Sağlığını dolayısıyla kendini fazlasıyla önemseyenler, sporcular, görünümlerine dikkat eden ya da zihinsel gelişimine (daha çok çocuklarda) önem veren herkes şunu çok iyi bilir ki öncelikle beslenme konusuna çok dikkat edilmelidir.Cevizin YararlarıMesela anneler, çocuklarının zihinsel gelişimlerini daha anne karnından itibaren düşünür ona göre beslenir ve de beslerler. Hamile bir kadının beden sağlığı ve psikolojik durumunun ne kadar önemliyse karnındaki bebeklerinin de aynı şekilde beden ve zihinsel durumları da aynı oranda önem taşımaktadır. Bizde bu yazımızda sağlıklı beslenmeye çok büyük katkı sağlayan cevizden bahsetmek istiyoruz.

Cevizin yararları saymakla bitmez aslında. Ancak biz dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız… en başta bir beyni andıran görünüşünden de anlayacağınız üzere zeka gelişiminde çok büyük rol oynamaktadır. Tüm uzmanların ortak görüşü de; hamile kadınlarda bebek beyin gelişimi için günde yeterli oranda ceviz tüketmeleri ve çocuklarda da yine her gün en az 3 – 4 adet ceviz tüketmeleri yönündedir. Zira, düzenli olarak ceviz tüketimini alışkanlık haline getirmiş çocuklar yaşıtlarına oranla daha aktif, zeki, konsantrasyon yeteneği daha güçlü ve algıları daha açıktır.Cevizin Yararları

Tabii ki sadece beyin gelişiminde değil aynı zamanda tam anlamıyla bir kalp dostu olan ceviz kalp atışlarını dengeleyerek bir çok kalp hastalığının da önüne geçmektedir. Bunlardan başka, erkeklerde meydana gelen prostat hastalığı, Alzheimer hastalıklarında tedavi edici özelliği taşır, Omega 3 yağ oranı bakımından oldukça zengin olduğundan dolayı hiparaktif ve de davranış bozukluğu olan çocukların da sakinleşmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Ceviz tam bir antioksidan özelliği taşımaktadır. Sinir sistemini de düzenleyen ceviz, kabuklu kuruyemişler içinde içerdiği yağ asitleri sayesinde E vitamini bakımından da oldukça zengindir.

Sizlerde vücut fonksiyonlarınızın daha düzenli çalışması, konsantrasyon problemini ortadan kaldırmak, daha çabuk algılamak ve daha enerjik olmak için günde birkaç adet ceviz tüketmelisiniz. Yeri gelmişken unutmadan hatırlatalım. Her şeyin fazlası elbette ki zararlıdır. Bu cevizde de böyledir. fazla tüketildiği takdirde vücuttaki yağ oranını azaltmaktadır.

Önceki İçerikYeni Gardırobun Yeni Bir Sen
Sonraki İçerikNeden Hızlı Kilo Alırız?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz