Cildinize Zarar Veren 9 Şey!

Sağlıklı bir cildin formülünü herkes merak eder. Aslında deriyi sağlıklı tutmak çok da zor değildir. Yapmanız gereken şey sadece ona biraz özen göstermektir. Bu sayede deriniz daha canlı gözükecektir. Daha canlı bir deriyle birlikte daha genç ve diri bir fiziğe sahip olacaksınız.

Cildinizi daha sağlıklı yapacak 9 şey;

1. Susuzluk

Vücudumuzun yaklaşık %60 sudur. Dolayısıyla vücudumuz susuz kaldığında derimiz de susuz kalır. Bu da derimizi çok yıpratır. Vücudunuza iyi bakmak istiyorsanız bol bol su için.

 

2. Gözlerinizi Ovalamak

Gözlerinizi kaşıyıp, ovalamak hem göz çevrenizdeki derilere zarar verir hem de ileride oluşabilecek göz rahatsızlıklarına sebep olur.

 

3. Peeling

Peeling yapmak cildiniz için faydalı olacaktır. Çünkü peelingle cildimizi ölü derilerden arındırıp, temizlemiş oluyoruz.

 

4. Klor

Klor bir çok yerde karşımızı çıkar. Bunlardan en bilineni ise havuzlar. Derimizin klorla teması deride kuruluğa ve çatlamalara neden olur. Uzun süreli havuzlarda durmaktan kaçının ve havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duş alın.

 

5. Makyajı Silmemek

Makyajınızı silmeyi asla unutmayın. Çünkü makyaj kalıntıları cildinizde pis bir tabaka oluşturacaktır. Bu da sivilce ve siyah nokta problemini beraberinde getirecektir.

 

6. Uykusuzluk

Cilt için uyku çok önemlidir. Uykusuzluk ciltteki nem oranını kötü şekilde etkiler. Hatta göz çevrenizde siyah halkalar oluşmasına bile neden olur. Sağlıklı bir cilt için düzenli ve yeterli uyku uyuyun.

 

7. Güneş Kremi Sürmemek

Güneş kremi sürmemek derinizin daha hızlı yıpranmasına yol açacaktır. Özellikle sıcak ve güneşli havalarda güneş kremini sürmeden evden çıkmayın. Bu şekilde UV ışınlarından da korunmuş olursunuz.

 

8. Stres

Stres, vücudumuzda derinin daha hassas olmasına yol açar. Stresle birlikte vücutta kortizol salgılanır, bu da derinizin daha yağlı olmasına sebebiyet verir. Dolayısıyla sivilce problemi ortaya çıkar.

 

9. Sıcak Duş

Sıcak duş almak rahatlatıcıdır. Ancak bir süre sonra derinize zarar vermeye başlayacaktır. Duş alırken suyun ılık olmasına dikkat edin.

Önceki makaleSağlıklı Yağlar: Yaşam Kalitenizi Arttırın!
Sonraki makaleCeviz Gerçekten Beyine Faydalı Mı?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here