Cilt dostu bakım ürünleri kullanarak cildinize iyi bakabilirsiniz;

1- Cildin doğal hidrolipid yapısını ve dengesini korumak (Nem+yağ+asit yapısı),

2- Cildin fonksiyonlarını uyarmak ve cildin aktivitesini artırmak (oksijenlenme+kan dolaşımı artırımı+keratinize olmuş ölü hücrelerin atılması+ yeni hücre oluşumu),

3- Cildin doğal atıklar ve dış faktörlerle oluşan kirliliğinin temizlenmesi, koruyucu katmanın oluşturulması,

4- Yıpranma ve yaşlanma ile azalan biyolojik aktiviteler için cildin ihtiyacı olan aktif maddelerin verilmesi (oksijen+su +kollajen+elastin),

5- Cilt bakımı ile daha güzel bir görünüm yanında, kendini iyi hissetme, bedensel, zihinsel ve ruhsal rahatlığı hissetmek.

CİLT BAKIMI NEDEN GEREKLİDİR?

Cilt bakımı temizlik, koruma, sağlık ve güzellik için yapılır.

Cilt bakımının insan sağlığının temel unsuru olan hijyenik önlemlerden yani günlük saç, vücut ve diş bakımından farkı yoktur.

Evde uygulanması gereken bakım dışında profesyonel bakımlara belirli zamanlarda cildin ihtiyacı vardır. Teknolojik değişmelerle birlikte vücudumuza içten ve dıştan belirli mineral ve vitaminleri yüklememiz gerekir. Sürekli bakım yardımı ile cilt sağlığımızı koruyabilir, stresi azaltabilir, enfeksiyonlara karşı savunmamızı güçlendirip, yaşlanmaya karşı koruyabiliriz.

Yüz güzelliği ve sağlığı iç sağlığımızın bir aynasıdır, mevsimsel değişmeler, tabiat ve fiziksel değişmeler sonucu cildimiz hemen etkilenir. Cildimiz vücutta bulunan en büyük organdır. Tüm diğer organlarımızı sarar, bu organın ana görevi dış etkenlere karşı koruyucu bir tabaka oluşturma yanında büyük bir depodur. Vücut tüm vitamin, mineral ve önemli elementleri cilt altında depolar, iç organlar da ihtiyac duydukça bu organdan gerekli elementleri kendi yapımı için kullanır.

Değişimler sonucu hava kirliliği, mevsim değişmeleri, hormonal değişmeler, aşırı stres, yaşam ve iş tarzı (bilgisayarlı ortamlar, televizyon, elektrikli aletler) sonucu vücut belirli bir stres ortamına girer, bu karşılaştığı stresi minimum zararla telafi etmek için ana rezervi olan cildimizden tüm vitamin ve faydalı elementleri karşılar, buna bağlı olarak ciltte bulunan rezerv zaman zaman azalır, ve cilt organımız savunmasız kalır.

Yaş ilerledikçe bu kayıplar sonucu cilt çabuk yaşlanmaya, kurumaya başlar ve telafi edilmesi zor sonuçlar oluşur. Kuru cilt bakımı için nemlendirici ağırlıklı bakım yapabilirsiniz.

Önceki makaleSağlıklı Saçlar İçin Öneriler
Sonraki makaleSeks Sırasında Üşengeç Olan Erkekler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here