Ciltte Morarmalar Neden Olur?

Morarmaların sebebi her zaman düşme ve yaralanmalar olmayabilir. Çok daha ciddi problemleri önceden fark etmek için morartılara dikkat etmeniz önemli.

Ayakta, kolda, bacakta görülen düşme veya darbe sonrası oluşan morlukların oluşması normaldir. Ancak bu morluklar uzun süreler boyunca kalıyorsa bir problem vardır demektir.

Bacakta oluşan ve iyileşmeyen morluklar çok ciddi kan hastalığının habercisi olabilir. Eğer sebepsiz yere kolayca cildinizde morluklar oluşuyorsa mutlaka kan değerlerinizi kontrol ettirmelisiniz. Çocuklarda dizden aşağıda oluşan morluklar genellikle yaramazlıkların sonucudur. Ancak dizden yukarıda olan morluklar hastalık habercisidir.

Vücudunda kolayca morluk oluşan kişilerin genellikle pıhtılaşma sisteminde bir sorun olduğu ön görülür.

Kanama sebebi, kemik iliği hastalıklarından kaynaklıdır. Çünkü kanın pıhtılaşmasına yarayan trombositler ya yeterli sayıda üretilemiyordur, ya da ciddi bir kan hastalığınız mevcuttur. Bu hastalıklara örnek olarak; kan kanseri, kansızlık, kemik iliği rahatsızlıkları verilebilir.

Bazen kanama ve morarmaların ana nedeni dalak ile ilgili bir problem de olabilir.

Önceki makaleBulanık Görme Nedenleri Nelerdir?
Sonraki makaleYeni Sezonun Olmazsa Olmaz Trendleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here