Home Yaşam Crossfit Nedir ?

Crossfit Nedir ?

0
20040
Crossfit Nedir ?

Çok fazla bilinen bir terim olmadığı muhakkak. Crossfit, daha çok atletizm ve olimpik hareketleri kapsayan antrenmanlarda güç ve kondisyon hedefleyen programlar için kullanılan bir terimdir. Yani profesyonel sporcuların daha çok aşina olduğu bir konu.

Crossfit, ilk bakışta vücut geliştirmek gibi algılanabilir ancak bu tamamen vücuttaki tüm kas gruplarının fonksiyonel ve sistematik biçimde çalıştırmayı hedefleyen bir spor antrenmanıdır. Konuyu biraz daha genişletelim ;

Crossfit Neyi Amaçlar ?

  • Atletizm, Olimpik ve jimnastik antrenmanlarına profesyonel olarak hazırlanan sporcularda güç, dayanıklılık, denge, kuvvet, hız, çeviklik, esneklik gibi fiziksel özelliklerin gelişmesini amaçlamaktadır.
  • Crossfit antrenmanları sayesinde yukarıda sıraladığımız fiziksel özellikler sporcu vücudunda hemen kendini belli etmektedir, en önemli avantajı da budur zaten.
  • Crossfit ilk bakışta çok korkutucu ve yorucu bir spor gibi görünse de bunu profesyonel sporcuların uyguladığı düşünüldüğünde onlar için aslında en ideal yöntemdir. Zira, vücut metabolizmasının en üst seviyede, yağ oranın olabildiğince düşük olduğu durumlarda uygulanarak sporcunun son derece atletik bir vücut yapısına sahip olmasını amaçlar.
  • Tamamen sporcunun kendi vücut ağırlığı ile yapılan bir antrenman olduğu için öyle karmaşık spor aletleri kullanmayı gerektirmez, sadece bazen bir takım elektriksiz spor aletleri kullanılır. Dolayısıyla da vücudun şekillenmesi çok daha hızlı sonuçlanır.

Crossfiti genelde, profesyonel yarışmacılar, daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenler, asıl spor branşlarından sıkılıp farklı bir spor alanına yönelmek isteyenler, fitness ile ilgilenenler, jimnastik sporlarına ilgi duyanlar tarafından tercih edilmektedir.

Crossfit, daha önce herhangi bir sakatlık yada ameliyat geçirmiş olanlar veya ciddi sağlık sorunları olanlara önerilmemektedir. Yazımızın başında da dediğimiz gibi daha çok profesyonel sporcular tarafından uygulanır ve vücudu fazlasıyla zorlayan bir antrenman türüdür.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here