D vitamini sağlığımız için o kadar önemlidir ki daha iki aylık bebeklerde bile zorunlu olarak 1 yaşına gelene kadar kullanmaları gereken D vitamini içerikli bir damla(ilaç) verilmektedir.

Tabii ki 1 yaşına kadarla da bitmiyor bu olay ömür boyunca alınması gereken en önemli vitaminlerden biridir D vitamini. Hatta sadece ağız yolu ile alınması tam olarak mümkün olmadığından ayrıca güneş ışınlarından da faydalanmak gerektiği uzmanlarca her defasında vurgulanmakta.

D vitaminin vücuda olan faydaları saymakla bitmez, hücrelerin büyümesinden – kemik gelişimine, bağışıklık sisteminden  – iltihaplı hastalıklara kadar bir çok alanda d vitamininin hayati önemi bulunmaktadır.

D vitamini eksikliğinde vücudun dengesi şaşar. Bağışıklık sistemi zayıflar, kanser riski taşıyanların kanser hastalığına yakalanma süresini kısaltır, saçlar güçsüzleşir ve daha geç uzar, kas ve kemiklerde zayıflama başlar… fazla alınması halinde ise bu kez de kalp ve damar hastalıkları ile böbreklerde taş oluşumuna neden olmaktadır.

D vitamininden zengin besinler nelerdir peki ?

D vitamini öyle her gıda da bulunmuyor ne yazık ki. Tamamı da ağızdan yani beslenme yoluyla da alınmaz. Bir kısmı güneş ışınlarından bir kısmı da beslenme ile alınmaktadır. D vitamini balık yağı, balık, tofu ve soya sütü, yumurta, süt ve süt ürünleri, mantar, patates, kırmızı et gibi besinlerde oldukça fazla miktarda bulunmaktadır.

D vitamini eksikliği riski taşıyan kişiler !

Daha çok gebeler, emziren anneler ve güneşe çıkmayanlarda bulunmaktadır. Bunların yanı sıra yaşı ilerlemiş olanlar, koyu bir tene sahip kişiler, vücudunda yağ emiliminde sorun olanlar ve bir takım ilaçlar nedeniyle vücutta d vitamini depolanmayabilir.

D vitamini eksiliğinizi gidermek için güneşli havalarda muhakkak güneşe çıkın, bu vitamini kararında almaya özen gösterin zira yukarıda da bahsettiğimiz gibi azı da fazlası da vücut için zararlıdır. Özellikle sabah kahvaltılarında her gün iki adet iyi pişmiş haşlanmış yumurta yemeyi ve bir bardak süt içmeyi ihmal etmeyiniz.

Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz…

Önceki İçerikKilo Almanın Yolları
Sonraki İçerikKanser Riskini Arttıran Besinler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz