Son zamanlarda çok kullanılan bir terim olan deja vu insanların günlük hayatlarında sık sık yaşayabileceği bir olaydır. Peki nedir bu ‘deja vu’ ? Yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamış veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusuna dejavu denir.

Deja vu’nun olası nedenlerini tespit etmek üzere bir çok araştırma yapılmıştır ve şimdiye kadar bu araştırmalar dört kategori altında toplanmıştır.

deja vu mu

  1. Dikkat

İnsanların daha önce gördüğü bir şeyi ikinci kez gördüğünde daha yoğun baktıklarına dair olan çalışmalardır.

  1. Hafıza

İnsanoğlu bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde gün içinde birçok şey ile karşılaşır ve farklı farklı anılara sahip olur. Hafıza ile ilgili çalışmalar yeni elde edilen deneyimlerin daha önce yaşanmışlık hissi uyandırdığını, fakat nerde nasıl elde edildiğini düşününce asıl kaynağa ulaşılmadığını gösteren çalışmalardır.

  1. Çift süreç teorisi

Eş zamanlı iki bilişsel sürecin arasındaki zaman uyumunun çok kısa bir süreliğine kaybolmasının bir sonucu olduğunu savunan teoriye çift zamanlı süreç teorisi denmektedir. Örnek olarak vermek gerekirse o an görülen şeyin sanki birkaç saniye önce görülmesi ama tam olarak hatırlanmaması.

  1. Nörolojik nedenler

Duygu organlarıyla beyin arasındaki sinir iletimlerinde aksaklık ya da lob kaynaklı küçük bir nöbet sonucu elde edilen nedenlerdir.

 

Yapılan araştırmalara göre deja vu gençlerde daha fazla görülmektedir. İstem dışı olarak beynin hafızaya yanlış sinyal vermesi deja vuya yol açmaktadır. Kaslardaki istem dışı seğirmelerle oluşan demans ve epilepsi hastalarında daha sık görülmekte olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/

 

Önceki makaleEvde Bitki Yetiştirmeli Miyiz?
Sonraki makaleYağlı Saçlara Alternatif Çözümler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here