Vücudumuzun vitamin, mineral, karbonhidrat, protein gibi daha pek çok şeye ihtiyacı vardır. İşte bu ihtiyaçlardan biri de demirdir. Demir eksikliği günümüzde her 10 kişiden birinden görülmekte olan bir sorundur ve demir eksikliğindeki en önemli belirti ise kansızlıktır. Çoğumuz da demir açısından zengin besinleri araştırır ve tüketmeye yöneliriz. Ancak sadece kansızlıkla kalmayıp bunun yanında halsizlik, yorgunluk, uyuklama, zor algılama, güçsüzlük, tırnaklarda düzleşme, dilde ağrı, depresyon gibi sorunlara yol açıyor. Özellikle çocuklardaki demir eksikliği beyin gelişimini olumsuz yönde etkilediği için yürüme, koşma, oturma, kalkma, algılama gibi eylemlerinde zorlanmalarına neden oluyor. Yani açıkçası çok ciddi bir sağlık sorununa yol açabilmektedir.

Demirden Zengin Besinler Nelerdir ?

Aslına bakarsanız demir eksikliği sağlıksız bir vücutta belirdiği takdirde sadece besin yoluyla bu eksikliği gidermek mümkün olmayabiliyor. Bunun içinde takviye demir hapları kullanmak gerekebilir. Tabii ki doktor kontrolünde… ancak biz yine de demir açısından zengin besinlerin neler olduğuna biraz da olsa dikkat çekmek istiyoruz.

  • Kırmızı et; et severler bu duruma oldukça sevinecek sanırım. Demir eksikliği probleminiz varsa birde bunun yanında fazla kilolarınız da yoksa doya doya kırmızı et tüketebilirsiniz. Demir eksikliğini azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Beyaz et; kırmızı et yemeyenler üzülmesin, beyaz et tüketimi de en az kırmızı et kadar demir eksikliğini bir miktar azaltabilmektedir. Özellikle de kümes hayvanlarında (tavuk, hindi, ördek gibi) deniz ürünlerine oranla daha fazla demir içerdiği saptanmıştır.
  • Sakatatlar; özellikle ciğerin kansızlığa ne kadar yararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak yine de 100 gram ciğerin sadece 8 – 9 gramında kansızlığı gidermeye yardımcı olacak demir açısından zengin besinlerdendir.
  • Sebzelerin tamamında özellikle de ıspanakta demir bulunsa da bunların da vücuttaki emilimi oldukça zordur. Dolayısıyla demir eksikliği için uzmanlar ortaya karışık tabiriyle et yerken aynı zamanda bol yeşillikli salatalarda yemeyi önermektedir.
  • Kuru bakliyatlar; bu da vejetaryenler için kurtarıcı olabilir. Etin hiçbir türünü tüketemiyorsanız muhakkak demir eksikliği probleminizi çözmek için kuru bakliyatlara yönelmelisiniz. Özellikle pişirmeden önce suda bekletip daha sonra süzdükten sonra haşlarsanız daha etkili olacağı kanaatindeyiz.

Önceki makaleYüksek Kalorili Yiyecekler
Sonraki makaleGöbek Eritmenin Yolları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here