Yeni Nesil Şiddet

Teknolojinin önü alınamayan gelişiminin onlarca hatta yüzlerce faydasını sayabiliriz. İnsanların hayatını kolaylaştıran, onlara sanal bir dünya sunan teknoloji tüm bunların yanı sıra bazı olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Siber zorbalık da bu olumsuzlukların en önemli ve en yaygın olanı…

Siber Zorbalık Nedir?

Siber kelimesi ingilizce ‘cyber’ kelimesinden türemiş. Sözlük anlamı olarak internete ait olan ya da sanal gerçeklik olarak kullanılıyor.

İnternet dünyasında, sanal gerçeklikle daha fazla vakit geçiren insanlar gerçek hayatta belki de yapamadığı ya da gösteremediği saldırgan davranışları sanal alemde daha rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmekte… Elektronik iletişim araçlarını kullanarak herhangi bir bireye belli bir süre içerisinde uygulanan kasıtlı saldırgan davranış siber zorbalık olarak adlandırılıyor.

Klasik zorbalığa aslında çok benzeyen bu davranış biçiminde zorbalığa uğrayan kişi kendisini rahatsız eden kişinin kimliğini ve neden hedef seçildiğini bilmeyebilir. Bu durum da kişide  daha derin izler bırakabilir. İnternet ortamında hedef alınan kişi ile alakalı public olarak paylaşılan resim veya yazılar uzun süre orada kalabilir ve hatta teorik olarak sonsuza kadar internette var olabilir.

iyi21 - Siber Zorbalık
iyi21 – Siber zorbalık en fazla sosyal mecralarda görülüyor.

Sosyal Medyada Siber Zorbalık

Siber zorbalık büyük oranda Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal mecralarda meydana geliyor. Akıllı telefonların son yıllarda iyiden iyiye hayatımızın içinde yer almasıyla beraber, anlık mesajlaşma yaygınlaştı. Bunun sonucunda siber zorbalık oranında artış kaydedildi. Sosyal medya üzerindeki zorbalık genel olarak;

Bir kişinin fotoğraflarına olumsuz ve yıkıcı şeyler yazmak,

Bir kişinin sosyal medya hesabını çalıp buradaki bilgileri ifşa etmek.

Bir kişinin duvarına taciz edici şeyler yazmak,

Bir kişiyle dalga geçmek için onun fotoğraflarını ve videolarını kullanmak

 

Siber Zorbalığın Sonuçları Nelerdir?

Araştırmalar gösteriyor ki siber zorbalık, klasik zorbalıktan daha ciddi sorunlara neden oluyor. Mağdur tarafın öz güvenini düşürerek, duygu durumlarında bozukluklar meydana getiren bu durum, kurbanları intihara kadar sürükleyebiliyor.

Zorbalar Güçsüz Gördüklerinin Üstüne Gidiyor!

Özellikle gençler arasında yaygın olan sosyal medya kullanımı, doğal olarak yine onları etkiliyor.  Zorbalığa uğramak ile depresyona girmek arasında sıkı bir bağ var. Siber zorbalık yapan kişiler genelde sosyal hayatta güçsüz ve özgüvenini eksik gördüğü gençleri seçiyorlar. Bu duruma maruz kalanlar ise kendilerini daha yetersiz ve  değersiz hissetmeye başlıyorlar. Tabii bu vahim durum sosyal ve eğitim hayatlarına da yansıyor. Okula devamsızlık, intihara eğilim gösterme gibi korkunç yollara başvuruluyor.

iyi21 - Siber Zorbalık
iyi21 – Siber zorbalığa uğramakla depresyona girmek arasında sıkı bir bağ var.

Nasıl Korunabiliriz?

Bu konuda hem ebeveynlerin hem de gençlerin bilmesi ve dikkate alması gereken bazı önlemler var ki şöyle açıklayabiliriz;

Sanal ortamda kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Özellikle sosyal medyada telefon numaranızı, gittiğiniz okulu veya ev adresinizi yazmayın.

İnstagam, Facebook ya da Twitter profilinizi herkese açık tutmayın. Arkadaşlık isteklerini de iyice inceleyerek kabul edin.

Bu mecralar üzerinden gelen her mesaja cevap vermeyin.Cevap verirseniz bile nötr bir tonda iletişim kurun. Karşı taraf size zorbalık yapmaya kalkışırsa korkup paniklediğinizi belli etmeyin. Bu mesajları silmeyin. Çünkü olay adli ya da hukuki bir sürece taşınırsa elinizde bir delil olur.

Siber zorbalığı destekleyecek davranışlarda bulunmayın. Paylaşılan herhangi bir içerikte anın heyecanına kapılıp mesajı beğenmeyin ya da retweet yapmamaya özen gösterin. İçerik beğenmede seçici olun.

 

 

Önceki makaleMutsuzluğun Sebebi B Vitamini Olabilir!
Sonraki makaleEge’de Saklı Kalmış 10 Cennet Köşesi
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here