Zaman zaman bu satırlar aracılığı ile hazır meyve suları ve gazlı içeceklerin “reklamlarda! Belirtildiği gibi “vitamin- mineral “ olmadığını söyleriz, bol şeker ve kimyasal aromatik meyve esansları içerirler.

Ülke olarak geleneksel beslenmemizde bu tür içecekler olmamasına karşın okul çağı çocuklarda tüketiminin son yıllarda arttığı gözlemlenmiştir.

2 yıl önce Bahçeşehir deki özel bir okul da yaptığım çalışmada “çocukların % 58 günde 3 kez bu tür içecekleri tüketiyor sonucunu çıkarmıştık”. ABD de yapılan bir çalışmayı hatırlatalım;

ABD’de bilim insanlarının 2 bin 149 kişiyle yaptığı araştırma, şekerli ve gazlı içeceklerin fazla tüketilmesinin özellikle erkeklerin dizlerinde kireçlenmeye yol açabileceğini gösterdi.
Araştırmacılar, katılımcıların dizlerinin röntgenini çekti, gazlı ve şekerli içecek tüketim miktarlarını belirledi. Ardından, kireçlenmenin düzeyini ve vücut kitle endeksini inceledi. Haftada 5’ten fazla şekerli ve gazlı içecek tüketen erkeklerin hem kilo aldığı hem de dizlerindeki kireçlenmenin arttığı görüldü.

Kireçlenmenin artmasının, yüksek kalorili içeceklerin kilo almayı tetikleyerek dizlere fazla yük olmasından mı, yoksa bu içeceklerin kireçlenmeyi artıran başka maddeleri içermesinden mi kaynaklandığı henüz kesinlik kazanmasa da, bilim insanları sonuçların daha iyi teşhis ve tedaviye ışık tutabileceğini vurguladı.

Ölçülü beslenin sağlıklı yaşayın!
Yazar: Ayşe Cengiz
Beslenme Uzmanı

Sağlık ve güzelliğin adresi iyi21.com

Önceki makaleBeslenme ve kabızlık sorunu
Sonraki makaleİlişkiniz sağlıklı mı?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here