İnsanların dış görünüşünü ön planda tutan, öncelikli olarak bunu kriter belirleyen bir çok insan vardır, belki de zaman zaman kızarız onlara değil mi ? ancak şöyle de bir gerçek var ki ilk izlenim, ilk görüş dedikleri şey gerçekten de çok önemlidir.

Düşünsenize bir toplum içerisine giriyorsunuz tanımadığınız pek çok insan var ve sizin hakkınızda hiç bir şey bilmiyorlar. Sizin için ne düşünmelerini beklersiniz? Tabii ki nasıl görünüyorsanız sadece o kadarlık bir algı oluşur insanların beyninde işte bu da Algı yönetimidir. Yapılan araştırmalara göre de iyi görünümlü insanların çalışma ortamında da çok başarılı olacağı düşünülmektedir. Yanlış bir algı olabilir ancak iş dünyasında ki bu gerçeği yok sayamayız. Dolayısıyla iş görüşmelerinin de olumlu geçmesine en birinci etken yine dış görünüştür.

Nasıl Görünmeliyim? İnsanların Algısını Nasıl Değiştirebilirim?

Bu soruların cevabı aslına bakarsanız kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kişi vardır “benim için önemli olan karakteridir” der. Kişi de vardır “ görünüşüne önem veren her işine de önem verir” görüşünü savunmaktadır. Elbette ki insanların her şeyden önce karakterli, aklı başında, ahlaklı olması gerekir ancak konumuz bu değil J öncelikle insanların ilk bakıştaki algısını değiştirmek istiyorsanız üstünüze başınıza dikkat etmelisiniz. Bakımlı ve güler yüzlü insanlar her ortamda etrafında insan toplar ve en basitinden, örneğin bir iş görüşmesinde öncelik her zaman prezantabl olanlara yani görünüşüne önem verenlere verilmektedir.  Dişler, saçlar, cildin ve ellerin, tırnakların temiz görünüşü vs… hepsi birer algı oluşturur insanlarda. Bunlardan başka konuşmayı bilmek özellikle de tane tane konuşmak ve kendimizi doğru ifade etmeyi bilmeliyiz. Bu karşımızdaki muhatabın bizi daha kolay anlamasına bir etkendir.

İyi Görünmenin Avantajları !

İyi görünen insanlar daha kolay iletişim kurar dolayısıyla özgüvenleri fazlasıyla gelişmiştir. Algı yönetimi sayesinde diğer kişilerin sizin hakkınızda daha tam olarak tanımadan her işinizde çok tertipli ve düzenli olacağınız algısı oluşur. İkili ilişkilerde partnerinizle daha kaliteli zamanlar geçirmenizi sağlar. Ancak her şeyden önemlisi de kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

 

Önceki İçerikÇocuklarda Göz Sağlığı !
Sonraki İçerikBahar Aylarında Beslenme Yöntemleri Nelerdir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz