Diyet Kuralları

Her diyetin kendine has özellikleri ve kuralları bulunmaktadır. Ancak tüm diyetlerde olması gereken bir takım kurallarda vardır ki bu yazımızda da genel diyet kurallarına değineceğiz.

Toplumumuzda diyet denince akla gelen şey genelde “Pazartesi başlar ve Salı biter.” cümlesidir sanırım. Şahsen diyet yapmanın ne demek olduğunu hiçbir zaman anlamasam da tahmin ediyorum zor bir olay özellikle de boğazına düşkün insanlar için bazen tam bir işkence olabilir ancak yine de kilo problemi olan kişiler daha güzel ve fit bir görünüm elde etmek  istiyorlarsa muhakkak diyet kurallarına uymak zorundadırlar. Aksi takdirde hiçbir şekilde o hedefledikleri ideal kiloya ulaşamayacaklardır. Hatta bırakın ideal kiloya ulaşmayı daha fazla kilo artışı dahi gözlemlenebilmektedir.

Diyet Kuralları Nelerdir ?

  • Öncelikle disiplin şart. Bir diyet programına başlarken disiplinli olamayacaksanız hiç boşuna kendinizi yormayın derim ben. Çünkü bu şekilde diyete başlayacak ve daha sonra strese girerek dayanamayıp bozarsanız bir süre sonra psikolojik sorunlar baş gösterecektir.
  • Diyet yaparken günlük beslenme programınıza karbonhidratlı ve yağlı yiyecekleri bir araya dahil etmeyin. İkisini bir arada tüketirseniz o zaman bu diyet programı daha çok kilo almaya yönelik bir program niteliği taşıyacaktır. Yani zayıflayayım derken daha çok kilo alabilirsiniz.
  • Bir takım egzersizler yapın; diyet programı tek başına bir işe yaramayabilir. Ya da fazla kilolu olan kişiler kilo verdikçe vücutları sarkabilir. Bu nedenle de vücuda fit bir görünüm kazandırmak için aynı zamanda egzersizler yaparak metabolizmayı da hızlandırmak ve kasları çalıştırmak gereklidir.
  • Protein tüketimini arttırın; diyet yapanlardan bizzat dinlemiş veya duymuşsunuzdur daha çok protein ağırlıklı beslenmektedirler. Çünkü proteinin vücuttaki ince kasların oluşumunda çok büyük etkisi bulunmaktadır. Böylece vücutta fazla yağ birikmesini engelleyerek kısa sürede daha sağlıklı bir sonuç elde edilmesini sağlamaktadır.
  • Sakinleşin; diyet yapmanın zorluklarından bahsetmeye çalıştık. Burada ki işin sırrı disiplin ve sabırdır ve tabii ki bunun içinde gayet sakin olmak gerekir. Zira açlık hissi ile bazen çığırımızdan çıkabiliyoruz.

Önceki makaleGöbek İncelten Besinler
Sonraki makaleKansızlığı Önleme Yöntemleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here