Küçük büyük hepimizin sevdiği dondurma satış noktalarında yerlerini almaya başladı. Biz de bu vesile ile dondurmanın; yapılışına,  besin değerine, diyet listelerindeki yerine, çeşitlerine, tarihine bir bakalım dedik.

Dondurmanın Yapılışı

İçine şeker katılmış çeşitli meyve suları ve sütten dondurularak elde edilen soğuk bir tatlıdır. El ile ya da elektrikli makinelerde yapılabildiği gibi dondurma buzdolapları ile de hazırlanabilir.

Döverek hazırlanan dondurmalar da vardır. Bazı yörelere has dondurmalar örneğin “Kahramanmaraş Dondurması” hala gizemini korumaktadır

 

Besin Değerleri

ABD vitaminleriyle, kalsiyumprotein, magnezyum ve fosfor yönünden zengin bir gıdadır. Bu nedenle diğer tatlılarla karşılaştırıldığında daha besleyici bir seçimdir.

Meyveli dondurmalar C vitamini içerir.

Karadut, vişne, böğürtlenli dondurmalar ise antioksidan yönünden zengindir.

100 gram sütlü dondurmada ortalama 148 mg. kalsiyum, 115 mg. fosfor, 63 mg. sodyum, 181 mg. potasyum, 0.1 mg. demir, 440 IU A vitamini, 0.21 mg. E vitamini, 0.21 mg. B2 vitamini ve 0.1 mg. niasin vardır.

 

Kalori Değerleri

Dondurmanın kalori değeri, un ve şekerden yapılan diğer hamurlu tatlılara oranla çok daha düşüktür.

100 gram sütlü dondurma yaklaşık 190 kalori içerir.

Çeşitlerine göre dondurmanın kalorileri de farklılık gösterir.

Ortama olarak; bir top sade dondurma 40 kalori, çikolatalı 86, kremalı 94, meyveli 66 kaloriye sahiptir.

 

Diyetteyken Dondurmayı Nasıl Yiyeceğiz?

Kilo alma korkusu ile uzak durmaya çalıştığımız dondurma; aslında diyet listelerinde de yer bulan bir tatlı. Tabii doğru oranda ve zamanda yemek koşuluyla :  )

Bazı diyet listelerinde haftada 2-3 kez 2 top dondurma bulunur.

 

Diyetteyken Dikkat Edeceğimiz Hususlar

  • Dondurmayı külah ile yemiyoruz. Külağında kalori dondurmadan bile fazla olabiliyor. Bu yüzden kaşık ile yiyoruz.
  • Yine aynı şekilde dondurma üzerine eklenen çikolata, fıstık, fındık vb soslar kalori değerini çok yükselteceğinden bu soslardan kaçınıyoruz.
  • Dondurmayı ara öğün olarak yiyoruz. Tok karnına yemiyoruz.
  • Süt, ayran, yoğurt gibi besinler ile değişim yapılabiliriz.
  • Dondurmanın üzerine içeceğimiz bir bardak ılık su; hem hazmı kolaylaştıracak hem de boğazımızda oluşabilecek hassasiyeti engelleyecektir.

 

Dondurmanın Tarihi

Boğazına düşkünlüğü ile tanınan Roma imparatoru Neron, gladyatör dövüşlerini seyrederken, kendisine lezzetli yiyecekler sunan çeşni başlarını ödüllendirirmiş. Çeşni başlarından biri, bir gün dağın zirvesinden topladığı karları bir kaba doldurmuş, üzerine bal ve çeşitli meyve parçaları dökerek, imparatora sunmuş. Neron, bu yiyeceği çok sevmiş. Ertesi gün de köle ordusunu kar toplamaya göndermiş. Karın üzerine bal ve ezilmiş meyve döktürerek, tarihin ilk dondurmasını hazırlatmış.

Anadolu’da özellikle Akdeniz yöresinde hala bu tarz dondurma hala yapılmaktadır. Anadolu yapılan dondurmanın farkı bal yerine pekmez kullanılmasıdır.

Ünü dünyaya yayılmış lezzetimiz olan Kahramanmaraş dondurmasının da bir çobanın dağdan topladığı sahlepleri keçi sütüne karıştırarak bulduğu rivayet edilir.

Doğru zamanda, doğru oranda yiyeceğimiz dondurmadan kendimizi de çocuklarımızı da mahrum etmeyelim.

Afiyet olsun  :  )

Önceki makaleYeni Trend; Yetişkinler İçin Boyama Kitabı! Gizli Bahçe
Sonraki makale2016 İlkbahar – Yaz Kadın Ayakkabı Trendleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here